Bee Smart – Eko ferie, czyli praktyczny wymiar ekologii

Bee Smart – Eko ferie, czyli praktyczny wymiar ekologii

Zajęcia plastyczne, teatralne, gry i zabawy edukacyjne, ptasie warsztaty, a wszystko przeplatane nauką języka angielskiego. To tylko część atrakcji, z których skorzystali najmłodsi mieszkańcy gminy Stąporków. Podczas Eko ferii organizowanych przez Fundację Odzyskaj Środowisko, SMART Szkołę Języków Obcych oraz Europejską Platformę Recyklingu, pokazaliśmy, że nauka nie musi być nudna!

Praktyczny wymiar ekologii

Najważniejsza myśl, która przyświecała pomysłowi na Eko ferie, to przybliżenie uczestnikom, zagadnień związanych z tematyką recyklingu elektrycznych śmieci. „Mamy świadomość, że temat elektrycznych odpadów jest bardzo obszernym, wielowątkowym zagadnieniem i może sprawić kłopot nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również osobom dorosłym. Sposobem na zwiększenie świadomości w tej dziedzinie  może być nauka przez zabawę. Planując zajęcia nie ograniczyliśmy się jedynie do wiedzy stricte dotyczącej właściwego postępowania z elektrycznymi śmieciami, ale również poruszyliśmy  rożne aspekty dbania o środowisko naturalne. Połączenie ekologii z zajęciami językowymi stanowi wartość dodatkową” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ptasie warsztaty i karmniki z recyklingu

Ptaki i ich zwyczaje, to zagadnienia, które były wzięte pod lupę podczas jednego z dni zajęć w szkole Językowej SMART.  Wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami gminy Stąporków, szukaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące dokarmiania ptasich przyjaciół. Warsztaty nie ograniczyły się jedynie do wiedzy teoretycznej, ale również udało nam się stworzyć  smakołyki, które umieściliśmy w karmniku wykonanym z recyklingu elektrycznych śmieci.

„Karmnik wykonany z wykorzystaniem przetworzonych elektrycznych śmieci przyjmuję prostą formę geometryczną, którego konstrukcja została wykonana z laminowanych płyt komputerowych. Kolor zielony karmnika nawiązuje do środowiska naturalnego, stanowiąc jego integralną część i świetnie wkomponuje się w krajobraz miast.” – mówi Przemysław Suliga – artysta współpracujący z Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Bohater  Eko ferii – Czerwony pojemnik

Elementem łączącym wszystkie dni zajęć podczas Eko ferii był Czerwony Pojemnik. Ostatniego dnia, dzieci pod kierunkiem Jolanty Kęcko –  aktorki z Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, stworzyły scenografię i  rekwizyty do inscenizacji wiersza autorstwa Marty Iwańskiej – Siwek.

„Poprzez zabawę w teatr i grę aktorską mamy możliwość wplecenia treści edukacyjnych. Młodzi aktorzy, którzy zmierzyli się z wierszem „Czerwony pojemnik”, świetnie sobie poradzili z tekstem oraz wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami aktorskim. Myślę, że zabawa w teatr może posłużyć kształtowaniu odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” – mówi aktorka Jolanta Kęćko.

W trakcie Eko ferii, chcieliśmy w sposób szczególny wskazać na praktyczny wymiar recyklingu i potrzebę segregacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zwiększyć wrażliwość dzieci i młodzieży w zakresie ekologii.  Po niezwykle intensywnych dniach warsztatowych, śmiało  możemy stwierdzić, że nasz plan się powiódł.