EKOzwroty na straży serca

EKOzwroty na straży serca

Rusza nowy projekt z udziałem OSP

Idea ratownictwa oraz troska o środowisko naturalne to kluczowe elementy debiutującego 8 marca ogólnopolskiego projektu „EKOzwroty na straży serca”. Program, dedykowany dla wszystkich jednostek OSP w kraju, daje szansę strażakom-ochotnikom na zdobycie defibrylatorów AED, szkoleń oraz profesjonalnych apteczek. Druhny i druhowie będą zachęcać lokalną społeczność do nadawania EKOzwrotów InPost. By zdobyć AED jednostka OSP musi zdobyć 7000 punktów. Projekt potrwa do końca lipca.

Ratowanie życia

Celem programu jest propagowanie wiedzy na temat ratownictwa wśród lokalnej społeczności. Szesnaście tysięcy jednostek ochotniczych straży pożarnych może przystąpić do projektu, dzięki któremu zwiększy się dostępność defibrylatorów AED w kraju.

„Strażacy ochotnicy każdego dnia dbają o zdrowie i życie mieszkańców swoich lokalnych wspólnot. Wśród zgłoszeń, które otrzymujemy nie brakuje również tych dotyczących utraty świadomości. Często dochodzi do zatrzymania akcji serca na ulicy, w drodze do sklepu czy w pracy. Szacuje się, że co roku w Polsce, nagłe zatrzymanie krążenia dotyka około 35 000 osób. Każdego dnia umiera aż 90 osób. Gdyby defibrylatory AED były powszechnie dostępne, wiele z tych osób można byłoby uratować. Dlatego cieszę się, że w ramach projektu „EKOzwroty na straży serca”, jednostki OSP będą miały szanse na pozyskanie aparatów AED”

– mówi Marcin Fleischer ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Pomoc dla środowiska naturalnego

Zdobywanie punktów w projekcie odbywa się w oparciu o usługę EKOzwrotów InPost. Zbędne, ale sprawne przedmioty takie jak: obuwie, tekstylia, zabawki, książki, sprzęt elektroniczny można bezpłatnie nadać za pomocą urządzenia Paczkomat® InPost. By jednostka OSP dostała punkty w Programie, powinna się zarejestrować na stronie pomagam.top pobrać unikalny kod i zachęcić swoją społeczność do nadawania paczek z dedykowanym kodem.

„Idea cyrkularności wpisuje się w filozofię marki InPost, dlatego w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty. Dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, każdy może oddać niepotrzebne przedmioty szybko, łatwo i bezpłatnie. W trosce o środowisko naturalne, wszystkie rzeczy zdatne do ponownego użycia, są zwracane na rynek. Oto praktyczny wymiar gospodarki obiegu zamkniętego”

– podkreśla Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji InPost

W ramach akcji „EKOzwroty na straży serca” można nadać nie tylko zapomniane książki, nieużywane od lat telefony i laptopy, ale także obuwie i ubrania, które dawno wyszły z mody.

„Mówiąc o rynku tekstyliów i środowisku naturalnym widzę pustynię Atakama z ogromnymi hałdami ubrań aż po horyzont. Według badań, rocznie na świecie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, z czego 20% nigdy się nie sprzedaje. By chronić Planetę, ale i naturalne zasoby, konieczne są działania na rzecz gospodarki cyrkularnej. Każdy EKOzwrot ma znaczenie, dlatego zachęcam strażaków ochotników, ale także lokalne społeczności do zrobienia porządków i nadania niepotrzebnych, ale wciąż zdatnych do użycia przedmiotów”

– komentuje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Zasady są proste

Wszystkie paczki nadane w Programie EKOzwroty zostaną zważone, zweryfikowane i poddane selekcji. Za każdy kilogram produktów nadających się do ponownego użycia jednostka OSP zdobędzie punkt. By wygrać defibrylator AED trzeba uzyskać w sumie siedem tysięcy punktów. Sponsorem nagród w Programie jest firma Gecon.

„Połączenie dwóch, pozornie skrajnie różnych idei, to jest ratownictwa i troski o środowisko naturalne jest bliskie naszej działalności. Cieszę się, że firma Gecon zadba o nagrody w postaci sprzętu ratującego życie, szkoleń Pierwszego Ratownika oraz profesjonalnych apteczek. Zachęcam jednostki OSP i ich społeczności do wzięcia udziału w Programie i życzę wszystkim powodzenia”

– puentuje Piotr Malinowski z Gecon

Organizatorem projektu EKOzwroty na straży serca jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerzy strategiczni: InPost, Maya Victory.
Sponsor nagród: Fundacja Odzyskaj Środowisko i Gecon.

Szczegóły Programu oraz regulamin dostępne na stronie: www.pomagam.top