BeeSmart, czyli edukacja ekologiczna na 600-lecie Łodzi

BeeSmart, czyli edukacja ekologiczna na 600-lecie Łodzi

29 lipca w Parku Legionów wspólnie z mieszkańcami Łodzi świętowaliśmy sześćsetne urodziny Miasta. Wśród atrakcji znalazły się m.in. EkoLogiczny Turniej Szachowy, warsztaty pszczelarskie, pokaz filmów edukacyjnych oraz zajęcia z tworzenia autorskiej biżuterii w nurcie trash art. Wśród życzeń dla Łodzi nie zabrakło także tych dotyczących zdrowego środowiska naturalnego i pięknych, zielonych krajobrazów.

Jagiellonowie i szachy

29 lipca 1423 roku król Władysław Jagiełło dokonał lokacji Łodzi na prawie magdeburskim, a sam dokument lokacyjny został wystawiony w Przedborzu. Być może tuż po tym, jak monarcha zezwolił na założenie miasta, usiadł do swojej ulubionej gry – szachów. Dokładnie 600 lat później, Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z Miastem Łodzią, zaprosiła mieszkańców do zmierzenia się w „królewskich rozgrywkach”. W EkoLogicznym Turnieju Szachowym wzięło udział 36 zawodników w czterech kategoriach. Laureaci pierwszych miejsc:

  • Antoni Niewiadomski, w kategorii dla lat 8
  • Bartosz Niewiadomski, w kategorii do lat 12
  • Jan Skolimowski, w kategorii do lat 18
  • Andrzej Zawadzki, w kategorii Open

otrzymali medale z recyklingu elektrycznych śmieci, nagrody i dyplomy oraz zaproszenie na ogólnopolski finał, który odbędzie się w Kielcach. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i ekologiczne gadżety.

Ekologia w królewskim wydaniu

Na uczestników eventu czekały także wyjątkowe warsztaty. Łodzianie mieli okazję zobaczyć ul z recyklingu wykonany m.in. ze zużytych bębnów od pralek, ale także spróbować miejskich miodów pochodzących ze szlaku pasiek z recyklingu. „Fundacja Odzyskaj Środowisko, wspólnie z ERP Polska pokazuje praktyczny wymiar recyklingu. Dzięki temu, że łodzianie chętnie korzystają z czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale także z odbiorów domowych i formularza, elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskujemy metale żelazne, metale nieżelazne, szkło i tworzywa sztuczne. Z części odzyskanych materiałów budujemy ule z recyklingu, tworzymy biżuterię, szachy i szachownice”- mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty z tworzenia biżuterii w nurcie trash art. Zajęcia obejmowały część teoretyczną poświęconą zagadnieniom selektywnej zbiorki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także praktyczną polegającą na wykonaniu autorskiej biżuterii. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań była edukacja ekologiczna, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego postepowania z elektroodpadami.

ZOBACZ TAKŻE

Łódzki Eko Piknik

Wielka Zbiórka Elektrycznych Śmieci w Łodzi zrób porządek i bądź eko