Czerwone pojemniki w Radomiu

Czerwone pojemniki w Radomiu


W tym tygodniu w Radomiu zostanie ustawionych 20 nowoczesnych czerwonych pojemników przeznaczonych na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w rozmiarze do 50 cm. Pojemniki zostały zakupione i będą obsługiwane przez lidera w branży przetwarzania elektrycznych śmieci firmę MB Recycling. Charakterystyczne czerwone kontenery trafiły do Radomia bezpłatnie. Zostaną ustawione w 18 miejscach na terenie całego miasta.

Projekt w Radomiu jest jednym z pierwszych i najbardziej innowacyjnych działań w dziedzinie odpowiedzialnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Jego celem jest stworzenie możliwości łatwego pozbycia się niebezpiecznych elektrycznych śmieci z mieszkań i domów. – System Elektryczne Śmieci to nowoczesne, zintegrowane narzędzie który łączy w sobie smart technologię z bezpieczeństwem. Każdy z pojemników posiada opomiarowanie wypełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia chroniące środowisko przed niebezpiecznymi substancjami z elektroodpadów i baterii – wyjaśnia prezes MB Recycling Bartłomiej Hajduk.

Projekt zbiórki elektrycznych śmieci w Radomiu będzie realizowany przez cztery kolejne lata. Radom tymi działaniami dołącza do samorządów, które umożliwiają swoim mieszkańcom wygodną i selektywną zbiórkę elektroodpadów. – Zaproponowane rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze system jest ogólnie dostępny. Duża liczba pojemników, które zostaną ustawione w różnych częściach miasta, zapewni mieszkańcom wygodę. Nie będzie już trzeba odwozić zużytego sprzętu do PSZOK-u. Po drugie firma gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Radom z każdym tego typu działaniem staje się coraz bardziej przyjazny dla mieszkańców i środowiska naturalnego – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Do pojemników powinny trafiać wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne typu stary komputer, suszarka do włosów czy zepsute radio, telefon oraz baterie i przenośne akumulatory. Ważne, aby wrzucany odpad nie był większy niż 50 cm.

Uzupełnieniem projektu będą działania edukacyjne. Zależy nam na tym aby każdy radomianin dowiedział się o tym, że wyrzucanie urządzeń czy narzędzi elektrycznych do śmieci komunalnych zagraża środowisku i w konsekwencji szkodzimy samym sobie – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Dlatego do projektu związanego z Czerwonymi Pojemnikami w Radomiu zaproszona została Organizacja Odzysku CCR. Kampania będzie skierowana do uczniów radomskich szkół, – Zależy nam, aby od najmłodszych lat uczestnicy zajęć, ale także konkursów internetowych mieli możliwość zgłębiania wiedzy na temat ryzyka związanego np. z niesegregowaniem elektroodpadów – mówi Monika Wyciechowska z CCR.  Poza tradycyjnymi spotkaniami czy lekcjami radomskie szkoły zostaną zaproszone do udziału w Szkolnym Centrum Recyklingu, które będzie platformą edukacji ekologicznej, na której dostępne będą materiały edukacyjne do wykorzystania w szkołach. Najbardziej zaangażowane placówki otrzymają nagrody sfinansowane przez Organizację Odzysku CCR.

Na czerwonych pojemnikach poza grafiką związaną z elektrycznymi śmieciami widnieją również pszczoły. Jest to deklaracja firmy MB Recycling, że do końca 2021 roku w Radomiu powstanie pasieka, a ule utworzone zostaną przynajmniej częściowo z materiałów z recyklingu, które zostaną zebrane do czerwonych pojemników. Lokalizacja pasieki będzie uzgodniona z Urzędem Miejskim.