Ekologiczny Piknik w Częstochowie z Fundacją Odzyskaj Środowisko

Ekologiczny Piknik w Częstochowie z Fundacją Odzyskaj Środowisko

13 września o godz. 11.00 na placu Biegańskiego w Częstochowie rozpocznie się EkoPiknik. Wśród atrakcji uroczyste miodobranie, zajęcia taneczne, EkoLogiczny Turniej Szachowy. W programie także warsztaty tworzenia biżuterii z recyklingu, możliwość obejrzenia wyjątkowego ula z bębnów od pralek oraz pokaz łazika marsjańskiego z elektrycznych śmieci. Zabawa i nauka w jednym!

Grywalizacja dla ekologii

EKO-logiczny Turniej Szachowy, który zostanie rozegrany w czasie pikniku to nie tylko gimnastyka dla umysłu i świetna zabawa, ale też pomysł na innowacyjne podejście do ochrony środowiska. Pionki i plansze szachowe zostały wykonane z części odzyskanych ze zużytych sprzętów elektrycznych, takich jak te, które mieszańcy Częstochowy, wrzucili do czerwonych pojemników na elektroodpady. Entuzjaści szachów, który wezmą udział w turnieju, mają szansę na atrakcyjne nagrody i awans do etapu regionalnego rozgrywek.

Więcej informacji i zapisy na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5778/

Dla młodszych miłośników gier i rywalizacji zespołowej będzie także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy ekologicznej i wygrania nagród w grze EkoMilionerzy.

Zatańcz jak pszczoła

Taniec poprawia krążenie, pomaga zachować szczupłą sylwetkę i znakomicie poprawia nastrój. A co dopiero pszczeli taniec! Pszczołom taniec pozwala się komunikować ze sobą i przekazywać istotne informacje. Uczestnicy eko-pikniku będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o tym fenomenie natury, a nawet… nauczyć się go tańczyć. Pszczelich atrakcji będzie zresztą więcej. Organizatorzy EKO Pikniku zaplanowali pokazowe miodobranie, podczas którego będzie można zobaczyć, jak wygląda m.in. odsklepianie i wirowanie miodu. Będzie też można obejrzeć wyjątkowy ul z recyklingu, przymierzyć strój pszczelarza, a nawet zrobić sobie w nim zdjęcie. Oczywiście będzie też okazja, by spróbować pszczelich słodkości.

Kolczyki z telewizora, breloczek z czajnika

Uczestnicy Pikniku na Placu Biegańskiego nauczą się też tworzenia biżuterii w nurcie trash-art. Z elementów pochodzących z recyklingu lodówek, telewizorów, czajników elektrycznych i pilotów do telewizora powstaną unikatowe akcesoria np. kolczyki, wisiorki, breloczki do kluczy.

Sztuka w nurcie trash-art to dowód na to, że istnieje praktyczny wymiar recyklingu i może on mieć nietuzinkowe oblicze. Dzięki właściwiej segregacji i profesjonalnemu recyklingowi elektroodpadów z przedmiotów, które mogą wydawać się nam już niewiele warte, powstaje biżuteria, którą z przyjemnością użytkujemy

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji odzyskaj Środowisko.

Elektro-ekologia w wersji kosmicznej

Gratką dla częstochowian zainteresowanych techniką i inżynierią będzie pokaz łazika marsjańskiego, zbudowanego z wykorzystaniem surowców z recyklingu elektrośmieci. To inicjatywa studentów Politechniki Świętokrzyskiej, którzy do jego skonstruowania wykorzystali obudowy komputerów, przewody i kable z urządzeń AGD oraz koła z hulajnóg elektrycznych dostarczone przez zakłady zajmujące się profesjonalnym przetwarzaniem elektrycznych śmieci. Na chętnych będzie czekać ElektroTron – wystarczy usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Termin: 13 września 2023 r. od 11:00 – 15:00
Miejsce: Częstochowa, Plac Biegańskiego

EKOPiknik, organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko wspólnie z Miastem Częstochowa pod honorowym patronatem Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, a także Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie, organizacją odzysku AURAEKO i firmą MB Recycling.

ZOBACZ TAKŻE

Co ma wspólnego pszczeli taniec i pralka, czyli EKO-Piknik w Krotoszynie

Jak smakuje zamojski miód z uli z bębnów od pralek?