Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

12 lutego o godz. 10.30 w Centrum Geoedukacji – Geonatura zmierzą się zwycięzcy regionalnych EkoLogicznych Turniejów Szachowych z 11 miast z całej Polski. Najlepsi z najlepszych staną do rozgrywek o zaszczytny tytuł i unikatowe szachy z recyklingu elektrycznych śmieci. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy Re Arte autorstwa Natalii Murdzy. Organizatorem Finału jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Szach-mat Elektrycznym Śmieciom

Sun Tzu, jeden z najbardziej znanych myślicieli Dalekiego Wschodu pisał na łamach „Sztuki wojny”:

„Strategia bez taktyki jest najwolniejszą drogą do zwycięstwa. Taktyka pozbawiona strategii jest zgiełkiem poprzedzającym klęskę”.

By osiągnąć sukces w rozgrywkach szachowych potrzeba dobrej strategii i przemyślanej taktyki o czym doskonale wiedzą finaliści finału.

„W przeciągu 2023 roku prawie pół tysiąca zawodników mierzyło się w EkoLogicznych turniejach szachowych m.in. w Częstochowie, Łodzi, Kielcach, Stargardzie. Rozegrano 1300 partii, by wyłonić najlepszych z najlepszych. Wspólnym mianownikiem wszystkich EkoLogicznych turniejów szachowych jest połączenie sportu i ekologii. Gra w szachy ma wiele wspólnego z troską o środowisko naturalne”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„W szachach ważna jest strategia, podobnie jak w działaniach na rzecz środowiska. Liczy się każdy ruch – może przybliżać nas do zwycięstwa lub przeciwnie, kierować ku porażce. I co również warto podkreślić, królewska gra wymaga zaangażowania – podobnie jak dbałość o naturę”

– dodaje Rodkiewicz.

Otwarcie szachowe i piony z recyklingu

Miedziane druty, szkło, laminaty, kable czy frakcje pochodzące z recyklingu lodówek stanowią elementy figur szachowych i szachownic. Zaprojektowane i wykonane przez Natalię Murdzę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, stanowią doskonały przykład tego, że sztuka w nurcie trash art może zaskakiwać.

„Dzięki temu, że elektryczne śmieci trafiły do czerwonych pojemników, PSZOKów, a dzięki temu do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, możemy odzyskiwać z nich cenne frakcje i materiały. Z części odzyskanych materiałów powstały szachownice i piony. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona”

– mówi Natalia Murdza.

Organizatorem Wielkiego Finału EkoLogicznego Turnieju Szachowego jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Patronat honorowy: PZSzach, Świętokrzyski Związek Szachowy, Fundacja Dobry Ruch, Geopark Świętokrzyski, UNESCO Global Geopark.