Łaziki z recyklingu – edukacja ekologiczna inaczej

Łaziki z recyklingu – edukacja ekologiczna inaczej

26 kwietnia o godz. 10.30 w Sali Senatu Politechniki Świętokrzyskiej, uczestnicy drugiej edycji konkursu Zbuduj łazika z recyklingu, przedstawią koncepcje projektowe pojazdów marsjańskich wykonanych z części pochodzących z recyklingu elektrośmieci. Finał konkursu odbędzie się 10 września, a zwycięzca otrzyma 10 tys. złotych! Konkurs patronatem objęły Polska Agencja Kosmiczna oraz European Rover Challenge.

Łazik, jaki jest (nie) każdy widzi

Dziewięć zespołów z różnych wydziałów Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentuje własne pomysły na sondę marsjańską ze szczególnym uwzględnieniem elementów pochodzących z recyklingu elektrośmieci. Silniki z elektronarzędzi, moduły ledowe, siłowniki, zawiasy, powerbanki, pakiety ogniw litowo-jonowych to tylko niektóre elementy z długiej listy elementów, które zobaczymy w pojazdach marsjańskich. Studenci zapowiadają, że łaziki z recyklingu oprócz oczywistych funkcjonalności w postaci poruszania się po nierównym terenie, będą wyposażone w szereg czujników pozwalających na monitorowanie zarówno ich własnych parametrów, jak i parametrów otoczenia i wysyłanie ich do operatora. „W poprzedniej edycji podziwialiśmy łaziki wyposażone między innymi w zgniatarkę do plastiku, czujnik pomiaru temperatury, kamerę termowizyjną, czujnik żyroskopowy badający aktualne przechylenie robota czy pompę cieczy. Liczę na to, że w tym roku nasi studenci również zaskoczą nas swoją kreatywnością i wyobraźnią, a pojazdy marsjańskie wyśmienicie poradzą sobie na kraterach i nierównościach marsjardu” – mówi Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Kosmiczna odsłona elektrycznych śmieci

„W ramach konkursu studenci odwiedzili profesjonalne zakłady przetwarzania MB Recycling, dostali również kilkadziesiąt materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Chcemy pokazać zarówno konieczność selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także wskazać na potencjał, który posiada dziś recykling, dlatego finałowi wydarzenia będzie towarzyszyć zbiórka elektrycznych śmieci, mało i wielkogabarytowych” – mówi Monika Wyciechowska z RLG RELECTRA Polska.

Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG RELECTRA Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską, jest elementem projektu edukacyjnego  Elektryczne Śmieci. Głównym celem projektu jest szerzenie wiedzy o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród wszystkich grup społecznych. Różnorodne inicjatywy podejmowane w ramach projektu pozwalają coraz szerszej liczbie osób zdobywać cenną wiedzę o konieczności recyklingu elektroodpadów. Wskazanie przez uczestników konkursu elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci pomoże zrozumieć czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dlaczego należy poddawać go recyklingowi i jaki potencjał ze sobą niesie.

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.