Miodobranie z uli z recyklingu

Miodobranie z uli z recyklingu

Niespełna rok temu w Tychach stanęły trzy ule z recyklingu, a już możemy cieszyć się miodem od pszczół, które w nich zamieszkały. 13 lipca w Parku Łabędzim odbędzie się pierwsze miodobranie  w niezwykłej pasiece. Będzie można nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu pszczół i sztuce pszczelarskiej, ale też spróbować wyjątkowego miejskiego miodu.

Pełna moc ekologii 

Choć samo zakładanie miejskich pasiek jest już działaniem na rzecz środowiska naturalnego okazuje się, że można podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Udało się to dzięki współpracy Miasta Tychy, Fundacji Odzyskaj Środowisko i firmy MB Recykling  w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Ule z recyklingu w Parku Łabędzim, są zbudowane z wykorzystaniem części ze zużytych pralek automatycznych i innych elektrycznych śmieci oddanych do profesjonalnego recyklingu. Nie tylko pozwala to ograniczyć ilość składowanych elektrośmieci, ale także  – dzięki pszczołom – przyczynia się do poprawy stanu miejskiego ekosystemu.  

„Dzisiaj mieszkańcy Tychów mogą sami przekonać się, jakie korzyści przynoszą nam ekologiczne pasieki w mieście. Każdy może spróbować miodu, ale przed wszystkim może dowiedzieć się, ile dobrego czynią pszczoły dla środowiska, w którym żyjemy. Te pracowite owady zmieniają nasze miasto na lepsze”

– podkreśla prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Pszczoły lubią recykling  

Stawiając ule w Parku rok temu, Tychy stały się jednym z miast na szlaku pasiek z recyklingu. To przykład innowacyjnego podejścia do dbałości o środowisko naturalne i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Ule z recyklingu mają czerwone dachy, których kolor nawiązuje do czerwonych pojemników na elektryczne śmieci stojących w mieście. Mieszkańcy mogą do nich wrzucać zużyte małe AGD, np. telefony, miksery, suszarki do włosów i inne niepotrzebne już urządzenia elektryczne. W ten sposób przyczyniają się do ochrony środowiska.

„Mieszkańcy Tychów, spacerując po Parku Łabędzim, na pewno nie raz widzieli nasze  charakterystyczne, czerwone ule. Pewnie nie wszyscy jednak spodziewają się, że będą mogli spróbować miodu z takich uli. Co ciekawe, taki miejski miód jest bardzo zdrowy. Pszczoły dbają o jego jakość i zbierają pyłek tylko tam, gdzie nie ma zanieczyszczeń. Bierzmy z nich wzór i starajmy się ograniczać zanieczyszczenie środowiska w naszym otoczeniu”

– zachęca Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Miejski miód? Spróbujmy i my 

Degustacja miodu to nie jedyna atrakcja czwartkowego miodobrania. Towarzyszyć mu będą warsztaty pszczelarskie, podczas których będzie można nauczyć się podstaw sztuki pszczelarskiej. Pod okiem doświadczonego pszczelarza Michała Laska, który opiekuje się pszczelimi rodzinami w ulach w Parku Łabędzim, będzie można samemu spróbować m.in odsklepiania i wirowania miodu oraz obsługi miodarki, a także dowiedzieć wielu ciekawostek o życiu tych pożytecznych zwierząt.  

Początek miodobrania o 10:30.

ZOBACZ TAKŻE

Ule z recyklingu i otwarcie miejskiej pasieki w Kraśniku

Na czerwonym szlaku