Szach mat – znamy zwycięzców EkoLogicznego Finału Szachowego

Szach mat – znamy zwycięzców EkoLogicznego Finału Szachowego

16 lutego w Geonatura Kielce odbył się Wielki Finał ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego. Wzięło w nim udział 28 uczestników z 14 miast w całej Polski. Unikatowe szachy z elektrycznych śmieci oraz medale wykonane w nurcie trash art otrzymali  zwycięzcy pierwszych miejsc w czterech kategoriach: Patryk Mońka (U7), Bartosz Ożóg (U12), Jakub Bączyński (U18), Damian Lewtak (Grupa Open). EkoLogiczny Turniej Szachowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

 Dobry ruch: na szachownicy i dla środowiska

„Można się zastanawiać co łączy ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie. Przede wszystkim jest to strategia działania – podobnie jak w szachach, tak i w trosce o środowisko naturalne ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania konsekwencji jakie on za sobą niesie” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ekologicznych turniejach szachowych zmierzyli się ze sobą reprezentacji z Czeladzi, Częstochowy, Dębicy, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Łodzi, Olkusza, Przemyśla, Siedlec, Świdnicy, Świdnika, Tarnobrzega i Zamościa.

Inicjatywa po stronie recyklingu

Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych i elektronicznych zatopiono w żywicy tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Autorką szachów z recyklingu jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

„Przygotowanie bierek z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych i elektronicznych śmieci jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić jak istotna jest selektywna zbiórka odpadów i przetworzenie ich w zrównoważony sposób. Możemy wykonać dobry ruch zarówno podczas partii szachów jak i w kontekście tworzenia sztuki ze śmieci” – mówi Natalia Murdza.

Wielki Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Kielc Bogdan Wenta.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

U7

 1. Patryk Mońka
 2. Hubert Kozyra
 3. Witold Rusek i Michał Gałuszka

U12

 1. Bartosz Ożóg
 2. Tadeusz Strus
 3. Maksymilian Wojtuń

U18

 1. Jakub Bączyński
 2. Kamil Bolek
 3. Cyprian Malczuk

Grupa Open

 1. Damian Lewtak
 2. Marcin Duda
 3. Arkadiusz Kucza

ZOBACZ TAKŻE

Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Ekologiczny Gambit. Szachy z elektrycznych śmieci

Ekologia w sportowym wydaniu!