Ekologiczny Gambit. Szachy z elektrycznych śmieci

Ekologiczny Gambit. Szachy z elektrycznych śmieci


Czy wiesz, że partię tej gry można wygrać wykonując zaledwie dwa ruchy? Jeśli marzyłeś o tym, by zdobyć tytuł Mistrza – nic straconego! Już jesienią odbędzie się Międzymiastowy Eko-Logiczny Turniej Szachowy, który zwieńczy dotychczasowe rozgrywki. Do tej pory blisko 500 uczestników wzięło udział w rozgrywkach skierowanych do wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych. Laureaci, którzy zwyciężyli w swoich miastach, zmierzą się w październiku w wielkim finale. Kto wypowie słynne szach mat?

Z kim grał Napoleon Bonaparte?

Za kolebkę szachów uznaje się Indie, to właśnie tam rozegrano pierwszy „turniej” z użyciem hetmanów, pionów i wież. Natomiast w Persji w VI w n. e. po raz pierwszy wypowiedziano słynne „szach mat” czyli „pozbawiony mocy”. Przez kolejne wieki, gra cieszyła się coraz większą popularnością, również w Polsce. Została nazwana królewską na cześć władców, którzy w nią chętnie grywali. O estymie szachów świadczy również to, że motyw szachownicy był elementem wielu herbów rycerskich. Do zmagań szachowych zaproszono także robota! Mechaniczny Turek, stanowiący profesjonalną maszynę do rozgrywania partii zademonstrowany został przez Wolfganga von Kempelena już w 1769 roku. Warto zaznaczyć, że rozgrywek z robotem podejmowali się m. in. Napoleon Bonaparte, Benjamin Franklin czy Charles Babbage.  Mimo iż, zawody miały miejsce już kilkaset lat temu to formalnie rozpoczęto je w 1924 roku.

Dobry ruch

Prawie pół tysiąca uczestników z różnych regionów Polski wzięło udział w ekologicznych turniejach szachowych. Olkusz, Siedlce, Zamość, Tarnobrzeg, Dębica, Świdnica, Czeladź, Krosno to tylko niektóre przystanki, w których rozdano przepustki do Międzymiastowego Finału. Na zwycięzców czekały medale z recyklingu elektrycznych śmieci, dyplomy oraz ekologiczne nagrody. Dwa kolejne turnieje szachowe odbędą się w Łodzi ( 13 sierpnia) oraz w Przemyślu (20 sierpnia).

„Idea ekologicznego turnieju zakłada nie tylko świetną zabawę i rozwój kompetencji logicznego myślenia. Warto spróbować swoich sił, bo przecież „każdy mistrz szachowy był kiedyś początkującym”. Oprócz świetnej zabawy, chcemy również pokazać praktyczny wymiar recyklingu i promować proekologiczne postawy wśród uczestników turnieju, zaproszonych gości i widzów. Na pokazowej szachownicy można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju figury wykonane z elektrośmieci przez artystkę Natalię Murdzę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Takie niezwykłe szachy z recyklingu to również nagroda w finale turnieju” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Okazuje się, że elektryczne śmieci na planszy prezentują się wyjątkowo dostojnie, a dobry ruch można zrobić również w kontekście ochrony środowiska naturalnego” – dodaje.

Międzymiastowy Turniej Szachowy z nagrodą w postaci szachów z elektrycznych śmieci odbędzie się w październiku.