Tworzymy energię! Trwa konkurs na mikroinstalację OZE z recyklingu

Tworzymy energię! Trwa konkurs na mikroinstalację OZE z recyklingu

Turbiny wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wodne, które pozwalają pozyskać energię z wiatru, słońca i wody, to główni bohaterowie konkursu dedykowanego dla studentów Politechniki Poznańskiej. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu mikroinstalacji OZE z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Konkurs trwa od 28 stycznia do 31 maja, a zwycięzca otrzyma 10 tysięcy złotych. Konkurs jest organizowany przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Energetyczne wyzwanie

„Studenci i doktoranci Politechniki Poznańskiej zmierzą się z podwójnym wyzwaniem. W pierwszym etapie konkursu, który potrwa do 29 kwietnia przygotują projekt mikroinstalacji z uwzględnieniem elementów pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z kolei w drugim etapie, który zakończy się 31 maja teorię zamienią w praktykę. Mam nadzieję, że uczestnicy zaskoczą nas swoją kreatywnością, wyobraźnią i niestandardowym podejściem do tematu” – mówi Michalina Magdziarz z ZZO w Poznaniu. Zwycięska mikroinstalacja z recyklingu stanie na terenie Suchego Lasu, gdzie będą ją mogli podziwiać mieszkańcy Poznania.

Recykling w nowej odsłonie

Główną ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na konieczność selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci, ale także na kwestie zielonej energii. „Chcemy pokazać studentom, ale także mieszkańcom Poznania, dlaczego warto segregować elektryczne śmieci i oddawać je do miejsc do tego przeznaczonych. W Kielcach powstały łaziki marsjańskie z recyklingu elektroodpadów, w Poznaniu powstaną mikroinstalacje OZE z wykorzystaniem materiałów udostępnionych studentom przez  profesjonalne zakłady przetwarzania ZSEiE. Mam nadzieję, że stworzone w ramach konkursu prace będą na co dzień zachęcać mieszkańców do prawidłowego postępowania z elektrycznymi śmieciami i utwierdzą ich w przekonaniu, że takie działanie ma sens. Wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia i liczę, że poznaniacy zaskoczą nas swoimi pomysłami” – mówi Monika Wyciechowska z RLG RELECTRA Polska.

Konkurs trwa od 28 stycznia do 31 maja. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie Zakładu Zagospodarowania Odpadów oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.