Dni otwarte Elektrycznych Śmieci w Kleszczowie
W dniu 10 grudnia 2019 roku na terenie firmy Maya Victory w Bogumiłowie zorganizowane zostały Dni Otwarte Zakładu Przetwarzania połączone z prezentacją systemu Elektryczne Śmieci, jako rozwiązania dla miast i biznesu w zakresie ZSEE. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 gości związanych z branżą recyklingową. Po zwiedzaniu zakładu i nowo uruchomionej linii do przetwarzania małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w trakcie kolacji w Hotelu Wodniki omówiono zmiany zachodzące w branży recyklingu.
Nowoczesny zakład przetwarzania
Zakład firmy Maya Victory to ośrodek przetwarzania ZSEE, ale także świetlówek, które jako odpad są szczególnie uciążliwe dla środowiska, są także skomplikowane w transporcie. Właśnie od przetwarzania zużytych świetlówek rozpoczęła się historia firmy. Instalacja ta, jedna z dwóch w Polsce była jednym z pierwszych przystanków dla gości w trakcie Dni Otwartych.
Odwiedzający zapoznali się z różnymi technikami rozładunku odpadów i ich segregacji. Kluczowym elementem była wizyta na nowoczesnej linii do przetwarzania ZSEE, która została uruchomiona jesienią tego roku. Jak mówi kierownik zakładu pan Szymon Pietrzykowski MeWa Electronic Scrap Recycling Plant to linia technologiczna realizująca procesy odzysku R3 i R4. Całość robiła duże wrażenia na gościach, co podkreśla pan Mirosław Kowalczyk z Maya Victory W instalacji zachodzić będzie demontaż obudowy zużytych urządzeń oraz rozdzielenie kompozytów materiałowych na poszczególne elementy. Następnie w ten sposób rozdzielone i rozkruszone elementy będą podlegać segregacji ręcznej na poszczególne rodzaje odpadów w tym frakcje końcowe. Warto zaznaczyć, że położony w centralnej Polsce, w pobliżu Bełchatowa zakład, chce wykorzystać swój potencjał logistyczny oraz dostępność komunikacyjną, co ma duże znaczenie w branży recyklingowej.
Po zakończeniu zwiedzania zakładu
goście mieli okazję zapoznać się z firmą Made in Recycling,
o której działalności w sferze reuse
opowiadał dyrektor Michał Jurczok.
Elektryczne Śmieci
Integralną częścią Dni Otwartych była prezentacja projektu Elektryczne Śmieci realizowanego przez trzy podmioty z branży recyklingowej w tym dwa zakłady przetwarzania ZSEE: Maya Victory w Kleszczowie (województwo łódzkie) i MB Recycling w Micigoździe (województwo świętokrzyskie) oraz Fundację Odzyskaj Środowisko, która wspiera działania pod względem edukacyjnym i upowszechniania wiedzy o potrzebie segregacji niebezpiecznych odpadów.
System Elektrycznych Śmieci rozwijamy od 2012 roku – powiedział nam Bartłomiej Hajduk prezes MB Recycling – i dzięki tym doświadczeniom stworzyliśmy rozwiązanie gotowe do wdrożenia w miastach, jako element smart city odpowiedzialny za odbiór od mieszkańców, ale także firm ZSEE. Głównym elementem systemu jest charakterystyczny czerwony pojemnik, który w trakcie Dni Otwartych towarzyszył gościom w wielu miejscach, dzięki czemu mieli okazje go przetestować. Wykorzystane nowoczesne technologie m.in. opomiarowanie wypełnienia pojemnika, jak również innowacyjny system wrzutowy i stabilizacji pojemnika zapewniają bezpieczeństwo i trwałość użytkowania. Uwagę zwraca design pojemników. Zdecydowaliśmy o czerwonym kolorze pojemników, ponieważ wzywa on do działania i wyróżnia się w przestrzeni miejskiej – zaznaczył Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko – Zauważyli Państwo pszczoły? Chodzi nam o praktyczne połączenie Smart City-Recyklingu i Ekologii, dzięki naszym działaniom to możliwe.
W dalszej rozmowie wyjaśnia, że z zebranego do koszy ZSEE powstaną ule, które zostaną umieszczone w miastach korzystających z systemu elektrycznych śmieci. Warto podkreślić, że pojemniki trafią do miast za darmo, a infolinia 572-102-102 już działa.
Kolacja recyklingowa
Po intensywnym dniu w zakładzie Maya Victory odwiedzający mieli czas na dokończenie rozmów przy kolacji w Hotelu Wodnik, którą poprowadziła Katarzyna Sodo z MB Recycling. W kuluarach debatowano o tym, jaki dla branży recyklingowej będzie 2020 rok i jak nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie rynku odpadów. Udało się także zrobić dobry uczynek i w wyniku licytacji charytatywnej zebrano środki na wsparcie potrzebującej rodziny z powiatu kieleckiego. Wieczór był bardziej magiczny dzięki występowi iluzjonisty Piotra Denisiuka i Kwartetu Obsession.