Co zaliczamy do elektrycznych śmieci?
Krótka infografika o tym, jakie zużyte sprzęty zaliczamy do elektrycznych śmieci.
Czym jest ZSEE – To stare lub niesprawne urządzenia RTV, AGD, komputerowe, informatyczne, narzędzia elektryczne, urządzenia chłodnicze, sprzęt oświetleniowy – słowem jest to każde urządzenie, które działa na prąd poprzez włączenie do kontaktu lub na baterie. Nawet stare lub niesprawne zabawki elektryczne są traktowane jako odpad niebezpieczny i są oznaczone piktogramem przekreślonego kosza to oznacza, że nie można ich wyrzucać łącznie z odpadami komunalnymi (domowymi).
Inną grupę elektrycznych śmieci stanowią wielkogabarytowe urządzenia AGD, do których zaliczamy: urządzenia chłodnicze- lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne
Małogabarytowe urządzenia AGD to z kolei: odkurzacze, maszyny do szycia, maszyny dziewiarskie żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała np. suszarki, depilatory, golarki zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi
Dalej do elektrycznych śmieci należy sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video gry video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, jeżdżące i śpiewające zabawki.
Elektrycznymi śmieciami są również Przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty urządzenia pomiarowe ważące lub do nastawu używane w gospodarstwie domowym czy jako sprzęt laboratoryjny oraz pozostałe przyrządy nadzoru i kontroli używane w obiektach i instalacjach przemysłowych (np. w panelach sterowniczych).
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny również stanowi podgrupę elektrycznych śmieci w tym: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, telefony komórkowe.
Sprzęt audiowizualny: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne.
Narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych: wiertarki, pity, maszyny do szycia, urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub lub podobnych zastosowań narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.
Elektrycznymi śmieciami są również zużyte przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do dializoterapii sprzęt do wentylacji płuc urządzenia medyczne wykorzystujące technikę nuklearną sprzęt laboratoryjny do diagnozowania in-vitro, zamrażarki laboratoryjne, testy płodności pozostałe urządzenia do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia choroby, urazów. Automaty do wydawania napojów gorących, automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, automaty do wydawania produktów stałych automaty do wydawania pieniędzy-bankomaty inne wydające wszelkiego rodzaju produkty Automaty do wydawania