Startujemy! Nowy projekt z AURAEKO

Startujemy! Nowy projekt z AURAEKO

Niefrasobliwe pozbywanie się śmieci wszelakiego rodzaju jest niestety symbolem gatunku ludzkiego. Wystarczy przespacerować się brzegiem niektórych plaż lub do lasu, by prędzej czy później natknąć się na wielkie ilości plastiku bądź innych nie biodegradowalnych materiałów. Duża ilość produkowanych przez człowieka dóbr powoduje w nas chęci wymiany już posiadanych rzeczy na coraz to nowsze, lepsze – zwłaszcza jeśli mowa o nowinkach technologicznych.

W małych, przydatnych na co dzień przedmiotach, jak telefon komórkowy czy suszarka do włosów spotykamy wiele cennych, ale i niebezpiecznych substancji, takich jak ołów, kadm czy rtęć. Jeżeli trafią one w niepożądane miejsce, spowodują powolne, lecz nieodwracalne zniszczenia w środowisku naturalnym.

A co się dzieje ze zużytym lub przestarzałym sprzętem? Zalega w naszych szafach lub schowkach. Czasem jest wyrzucany do pojemników na zbiorcze odpady, co jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne – dla naszego środowiska, a w konsekwencji dla nas samych. Ponieważ nie dotyka nas to od razu, sprawnie omijamy rozważanie tematu; ale szkody, wyrządzone w ten sposób, pozostaną. 


Dlatego MB Recykling, we współpracy z AURAEKO Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego oraz AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań, rozpoczyna realizację projektu „Elektryczne Śmieci. Wsparcie zbiórek elektroodpadów w miastach 2020”. Zakłada on umieszczenie czerwonych pojemników, dedykowanych dla ZSEiE, w miastach powyżej 40 tyś. mieszkańców oraz organizację związanych z tym zbiórek oraz innych działań, promujących świadomość właściwej utylizacji zużytych bądź niepotrzebnych już sprzętów elektronicznych. Co ważne, pojemniki przeznaczone będą również dla zużytych baterii i akumulatorów.

Dodatkowo w miastach z pojemnikami pojawi się jeszcze jeden ekscytujący element – pasieki pszczele. Elementy uli zostaną zbudowane z odzyskanych części z elektroodpadów. Oprócz dbania o zagrożone pszczoły, ule będą służyć jako istotny element budowania świadomości uczestników projektu – z zużytego sprzętu można stworzyć coś nowego i niesamowicie przydatnego.

Jednym z elementów projektu będzie uruchomienie platformy edukacyjnej z materiałami, dotyczącymi ekologii i właściwego postępowania z ZSEE. Już dzisiaj zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie uczniów i szkoły, które będą chciały zaangażować się w praktyczne działania edukacji ekologicznej okraszone m.in. konkursami oraz elementami edukacji pozaformalnej.

Zapraszamy do zaangażowania się oraz śledzenia postępów projektu!