Czerwone pojemniki w Zamościu
Drugie życie elektrycznych śmieci!
Od 16 października mieszkańcy Zamościa zyskają możliwość bezpłatnej, bezpiecznej i szybkiej utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki umowie zawartej przez Urząd Miasta z MB Recycling, organizacją odzysku AURAEKO oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko na terenie miasta stanie 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Udział Zamościa w projekcie „Elektryczne Śmieci” gwarantuje także powstanie miejskiej pasieki oraz dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu. Zawarta umowa w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.
Łatwo jest być eko!
Najważniejszym założeniem wspólnie realizowanego projektu „Elektryczne Śmieci” jest ułatwienie mieszkańcom utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Cieszymy się, że dzięki podpisanemu porozumieniu zamościanie zyskali możliwość szybkiego pozbycia się ze swoich domów i mieszkań niepotrzebnych i zużytych sprzętów gospodarstwa domowego, jak też baterii i tonerów. Wszystkie wyżej wymienione, trafiając do czerwonych pojemników, będą ponownie wykorzystane. Jestem przekonany, że mieszkańcom Zamościa bliska jest troska nie tylko o ochronę środowiska, ale także o nasze zdrowie i dlatego wszyscy będziemy chętnie korzystali z tego rozwiązania dając rzeczom szansę na drugie życie” – mówi wiceprezydent Zamościa, Piotr Zając. Pojemniki przeznaczone na elektryczne śmieci wyróżnia intensywna czerwona barwa oraz infografiki przedstawiające jakie sprzęty mogą się w nich znaleźć. „Projekt Elektryczne Śmieci, którego jesteśmy partnerem, zakłada także promowanie wiedzy w dziedzinie recyklingu. Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców zabytkowego Zamościa przyniesie w przyszłości realne korzyści miastu i jego mieszkańcom” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.
Edukacja dla każdego
Integralną częścią projektu pozostaje nowoczesna platforma edukacyjna skupiająca ekspertów: teoretyków i praktyków w dziedzinie recyklingu. Uczniowie i nauczyciele znajdą na niej gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki, prezentacje multimedialne oraz artykuły naukowe poświęcone zagadnieniom recyklingu. „Jest wiele stron w Internecie mówiących o ochronie środowiska i konieczności ponownego wykorzystania surowców. Ale to, co wyróżnia nasze Szkolne Centrum Recyklingu to innowacyjność. Stawiamy na nowoczesne narzędzia przekazywania wiedzy tak, by młodzi ludzie sami do nas przychodzili kierując się ciekawością i chęcią poznania odpowiedzi na pytania, które mają” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Zamojskie pszczoły
Dodatkowo, w ramach umowy już wiosną na terenie Zamościa powstanie miejska pasieka. Czerwone charakterystyczne ule w części zbudowane z recyklingu zamieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół. Ekologiczne „domki dla pszczół”, zaprojektowane i wykonane przez pszczelarza i grafika Tomasza Waśkiewicza, będą nie tylko dowodem na to, że recykling ma sens i warto wyrzucać elektryczne śmieci do czerwonych pojemników, ale także mają szansę stać się dodatkową atrakcją Zamościa.