Projekt „Elektryczne Śmieci” debiutuje w Mielcu

Projekt „Elektryczne Śmieci” debiutuje w Mielcu

Czerwone pojemniki od dziś w mieście

Do partnerów ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci” dołącza Mielec. Zgodnie z umową zawartą 27 października z firmą MB Recycling, organizacją odzysku AURAEKO oraz Fundacją “Odzyskaj Środowisko” w Mielcu stanie 9 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do 50 cm. Mieszkańcy Mielca zyskują możliwość szybkiej, bezpiecznej i bezpłatnej utylizacji elektroodpadów oraz dostęp do nowoczesnej platformy edukacyjnej poświęconej zagadnieniom recyklingu. Dodatkowo w dolinie rzeki Wisłoki już wiosną staną czerwone ule w części wykonane z recyklingu.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Głównym celem projektu „Elektryczne Śmieci” jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom miast i gmin pozbycie się elektroodpadów z ich domów i mieszkań. „Zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne, a także baterie czy tonery nie tylko zabierają cenną domową przestrzeń, ale posiadają wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji w swoim składzie, jak: rtęć, azbest, ołów, kadm, nikiel, dlatego nie mogą trafiać do zwykłych pojemników. I tutaj jest olbrzymia rola miasta, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich obywateli. Cieszymy się, że coraz więcej miast dołącza do naszego projektu” – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling. Z kolei dla miasta udział w projekcie oznacza nie tylko realizację idei smart city, ale także jest przejawem troski o bezpieczeństwo mieszkańców miasta oraz o środowisko naturalne. „Czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wpisują się w ideę smart city. Stanowią element działań na rzecz poprawy środowiska, dodatkowo wpłyną także na poprawę komfortu życia w Mielcu. Dziewięć pojemników ustawionych w dogodnych miejscach na terenie Mielca ułatwi mieszkańcom ekologiczne usuwanie elektroodpadów” – dodaje prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Po drugie: edukacja

Integralną częścią projektu „Elektryczne Śmieci” jest nowatorska platforma edukacyjna: Szkolne Centrum Recyklingu, której debiut planowany jest na ostatnie dni października. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także pasjonaci będą mogli skorzystać z wehikułu czasu, poznają piękną, choć nieco krnąbrną Księżniczkę, przestraszą się Elektrostwora, odkryją, co łączy sowę, pszczołę i Złomiaki. „Scenariusze lekcji, prezentacje, artykuły edukacyjne, wywiady, filmiki to tylko niewielka zapowiedź tego, co przygotowaliśmy dla naszych użytkowników. Oczywiście nie zabraknie także konkursów dla uczniów i szkół. Już dziś mogę zdradzić, że w planach mamy uruchomienie specjalnego programu partnerskiego dla szkół z cennymi nagrodami dla samej placówki i jej uczniów. Wierzymy, że edukacja ekologiczna może być niezwykłą przygodą” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.

Po trzecie: czerwone ule

Wiosną na terenie Mielca staną ekologiczne ule w kolorze wyrazistej czerwieni. Zaprojektowane i wykonane przez grafika i pszczelarza Tomasza Waśkiewicza, będą nie tylko nową atrakcją, ale także idealnym dowodem na to, że warto korzystać z pojemników na elektrośmieci. „Wszystkie ule z miejskiej pasieki wykonane są w części z elementów pochodzących z recyklingu. Mam nadzieję, że nasze charakterystyczne czerwone domy dla pszczół będą przypominać wszystkim mieszkańcom Mielca, że warto oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do specjalnie przystosowanych na nie pojemników” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji “Odzyskaj Środowisko”.

Lista lokalizacji czerwonych pojemników:

  • ul. Grunwaldzka/Biernackiego 5, obok garaży przy MPEC,
  • ul. Sikorskiego 2, obok altanki i placu PSS,
  • ul. Fredry 1, obok altanki,
  • ul. Powstańców Warszawy 2, Pływalnia rekreacyjna „Smoczka”,
  • Tył budynku przy ul. Pisarka 10,
  • Przy altance śmietnikowej ul. P. Skargi 4,
  • Przy altance śmietnikowej, skrzyżowanie Pułaskiego 4 z Kędziora 11,
  • Przy altance śmietnikowej obok budynku ul. Szafera 4,
  • Przy altance śmietnikowej obok budynku ul. Warneńczyka 13.