Wałbrzych pierwszy w regionie!
czerwone pojemniki na elektryczne śmieci już w mieście
Szesnaście charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na ulicach Wałbrzycha. Na mocy umowy zawartej przez Urząd Miasta, Wałbrzych dołączył do projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO. Tym samym „Zielone Miasto” stało się pionierem wdrażania idei smart city w dziedzinie ekologii w całym regionie. Udział w projekcie pozwoli mieszkańcom Wałbrzycha bezpłatnie i bezproblemowo zutylizować elektryczne śmieci, które „wrócą” do nich już na wiosnę w postaci ekologicznych uli. Miejska pasieka oraz dostęp do nowoczesnej platformy edukacyjnej to wartości dodane projektu.
Elektryczne śmieci – problem czy potencjał?
Produkcja elektrycznych odpadów z każdym rokiem wzrasta. W 2020 r. na świecie wyprodukowano 53 miliony ton elektrośmieci, a naukowcy są zgodni, że za kolejne 10 lat ta liczba wzrośnie aż do 74. „Zagadnienia związane z uporządkowaniem gospodarki odpadami są dla nas priorytetem od wielu lat. Cieszymy się z faktu, że od teraz nasi mieszkańcy zyskają możliwość ekologicznego i szybkiego pozbycia się zalegających w ich domach elektrycznych śmieci, które często zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia” – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Do czerwonych kontenerów można wrzucać sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm np. małe AGD, telefony komórkowe, zużyte baterie i akumulatory. „Szacuje się, że w naszych domach przetrzymujemy aż 100 milionów ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wrzucając je do specjalistycznych pojemników, dajemy im drugie życie. Wiele materiałów, substancji czy pierwiastków jesteśmy w stanie odzyskać i ponownie wykorzystać, czego świetnym przykładem są tworzone z materiałów z recyklingu czerwone ule. Już na wiosnę będą kolejną atrakcją Wałbrzycha, która – mam nadzieję – będzie cieszyć oczy samych mieszkańców, ale i turystów odwiedzających Miasto Zielonego Dębu” – tłumaczy Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.
Wiedza w innym wydaniu
O idei zakładania miejskich pasiek, zwyczajach pszczół i ich języku będzie można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi jeden z wielu elementów nowoczesnej platformy edukacyjnej: Szkolnego Centrum Recyklingu. „Podzieliliśmy go na segmenty dedykowane uczniom oraz nauczycielom. Na przedszkolaków i uczniów czekają gry online, bajki, filmiki, rebusy, quizy, ale także artykuły z zakresu ekologii. Dla nauczycieli przygotowaliśmy scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne, które mogą wykorzystać podczas lekcji, warsztatów czy zajęć terenowych. Nie zapomnieliśmy także o konkursach. Już wkrótce ogłosimy zasady uczestnictwa oraz nagrody, a szkołom zaproponujemy specjalne programy partnerskie” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Dostęp do wszystkich materiałów na platformie jest całkowicie bezpłatny. Szkolne Centrum Recyklingu działa pod adresem: http://szkolnecentrumrecyklingu.pl/ i jest integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci.
Czerwone pojemniki na elektryczne śmieci znajdują się we wszystkich dzielnicach i osiedlach Wałbrzycha.
Lista lokalizacji:
- Ul. Wrocławska 124
- Skrzyżowanie ul. Makowej i Jaworowej
- Ul. Gagarina pomiędzy 6-8
- Ul. Forteczna pomiędzy 44-46
- Ul. Basztowa 37-41
- Ul. Broniewskiego 83-85 (za Przychodnią Zdrowia Psychicznego)
- Ul. Miłosza 6
- Ul. Parkowa 14
- Ul. Dąbrowskiego 29
- Ul. Andersa 48
- Ul. A. Asnyka 2
- Ul. Niepodległości 118 (placyk)
- Ul. Rycerska (ściana boczna budynku przy pojemnikach
- Ul. Karkonoska 5
- Ul. Krzywoustego 26
- Ul. Orkana 127