Ule z elektrycznych śmieci!
Są na dachu Opery Paryskiej i Katedry Notre Dame w stolicy Francji. Podziwiać je można na dachu Pałacu Kultury i Nauki, na budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W Warszawie jest ich 400, w Berlinie ponad 4000, a w Londynie nawet 5000. Miejskie pasieki zakładają miasta, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Już wkrótce charakterystyczne ule w części wykonane z recyklingu pojawią się w wielu śląskich miastach jako element systemu Elektryczne Śmieci. Każdy, kto odda zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, będzie miał swój udział w budowie wyjątkowych domów dla pszczół.
Od pralki do ula
Zepsuta lodówka, nieużywany toster, lokówka czy gofrownica… lista elektrycznych śmieci, które przechowujemy we własnych domach i mieszkaniach jest naprawdę długa. Do tego dochodzą gromadzone latami telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, karty SIM czy baterie, które zajmują powierzchnię naszych mieszkań, ale stanowią także duże zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników. „Elektryczne śmieci można zawieźć do PSZOK-u, wrzucić do czerwonego pojemnika, a sprzęt wielkogabarytowy oddać, dzwoniąc na infolinię 572 102 102” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Warto dodać, że sprzęty przekazane w ramach akcji Wiosenne Porządki trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a część odzyskanych materiałów zostanie wykorzystana do budowy uli, które już wiosną pojawią się na Śląsku” – dodaje. Autorem projektu oraz wykonawcą uli z recyklingu jest Tomasz Waśkiewicz – grafik i pszczelarz w jednej osobie.
Śląski miód
Pasieka w mieście to nie tylko nowy dom dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół, „napszczelenie” środowiska miejskiego, lepsze zapylenie roślin w okolicach pasieki, ale także miejski miód o smaku i aromacie[1] . Miejskie parki, ogrody, skwery, łąki kwietne, balkony – różnorodność kwiatów sprawia, że miód jest jedyny w swoim rodzaju. Warto podkreślić, że miód z miejskich pasiek nie zawiera w sobie żadnych substancji szkodliwych. „Wszystkie badania miejskiego miodu wskazują, że jest od wolny od ołowiu, kadmu oraz wszelkiego rodzaju pestycydów. Ważne jest także to, by pamiętać, że pszczoły mają swoje „normy” i nie zbierają nektaru z roślin, w których wyczują jakiekolwiek zanieczyszczenia” – podkreśla Kinga Rodkiewicz, odpowiedzialna w Fundacji Odzyskaj Środowisko za miejskie pasieki.
Wiosenne porządki w ulu i domu
Wiosna to idealna pora roku na wszelkie porządki. Pszczoły kończą okres zimowli i zaczynają porządki w ulu. Warto wziąć z nich przykład i uporządkować własne mieszkanie i dom tak, by nie zalegały w nich elektryczne śmieci, zużyte baterie i tonery. W ramach kampanii wspólnie organizowanej przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz przedsiębiorstwo przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego MB Recycling mieszkańcy Śląska mogą wygodnie i bezpiecznie oddać wielkogabarytowy sprzęt już w 72 godziny. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 572 102 102 i zgłosić konieczność odbioru dużego AGD. Wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, dzięki czemu część odzyskanych materiałów będzie mogła być wykorzystana do budowy uli z recyklingu, które już wiosną staną się integralnym elementem śląskiego krajobrazu.
[1] M. W. Kohfink, Pasieka miejska, Oficyna Wydawnicza Multico 2010.