Wyprawa na Marsa – trwa konkurs na łazika z recyklingu!
Niepozorne i niewielkie, ale potrafią przetrwać najsilniejsze burze piaskowe. Niestraszne im najbardziej wyboiste kratery Czerwonej Planety oraz niskie temperatury, poniżej 140 °C. Łaziki marsjańskie to główni bohaterowie konkursu organizowanego wspólnie przez Politechnikę Świętokrzyską, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz CCR RELECTRA Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Konkurs, w którym główną nagrodą jest 10 tysięcy złotych, potrwa do 30 lipca 2021 r. Studenci w swoich kosmicznych pojazdach uwzględnią materiały pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci.
Nieziemskie wyzwanie
Łazikom marsjańskim, które od lat 70. wysyłamy w Kosmos, zawdzięczamy cenną wiedzę nie tylko o Marsie. Wysiłek konstruktorów, ich wiedza i doświadczenie sprawiają, że misje najnowszych sond kosmicznych trwają kilka lat, a wśród umiejętności tych pojazdów znajduje się dziś nawet robienie selfie! „O tym, jakie nowe zadania powinny spełniać kosmiczne pojazdy, zdecydują studenci Politechniki Świętokrzyskiej, którzy zmierzą się z zadaniem zaprojektowania i zbudowania własnego łazika marsjańskiego z wykorzystaniem wcześniej przetworzonych elementów z recyklingu. Jestem przekonana, że nasi studenci, znani przecież ze swoich doskonałych umiejętności w budowaniu łazików, świetnie sobie poradzą z tym wyzwaniem” – mówi dr inż. Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki na Politechnice Świętokrzyskiej.
Szczęśliwa trójka
Organizatorzy na zgłoszenia konkursowe czekają do 17 maja. W pierwszym z trzech etapów zawodów uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawienie swoich zespołów oraz omówienie założeń koncepcyjnych projektu. W kolejnym etapie zaprezentują projekty łazików ze szczególnym uwzględnieniem materiałów pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z kolei trzeci i ostatni etap polegać będzie na zbudowaniu pojazdu w oparciu o wcześniej zaprezentowany projekt. „Studenci będą mieli do dyspozycji kilkadziesiąt materiałów pochodzących z recyklingu, m.in. układy scalone, laminaty, tworzywa sztuczne, kable, transformatory, wyrzutnie katodowe. W ramach konkursu uczestnicy będą mieli również okazję odwiedzić najnowocześniejsze zakłady przetwarzania w Polsce” – mówi Paweł Kozieł, dyrektor ds. technicznych i wdrożeń MB Recycling. „Konkurs, podzielony na trzy etapy, pozwoli rozłożyć pracę oraz sukcesywnie cieszyć się z kolejnych osiągnięć. Zbudowanie własnego pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem elementów pochodzących z recyklingu będzie świetną przygodą, ale także pozwoli na zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia tak przydatnego na rynku pracy” – dodaje.
Zwycięzca (nie) z tej Ziemi
Komisja konkursowa będzie oceniać pomysłowość i kreatywność studentów, ale ważnym elementem oceny będzie również wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. „Jedną z najbardziej istotnych części składowych oceny jury będzie sposób użycia w pojeździe materiałów przetworzonych oraz rola, jaką pełnią w pojeździe. Jeśli miałabym coś podpowiedzieć Uczestnikom, to aby zwrócili szczególną uwagę na to, by materiały z recyklingu pełniły istotne funkcje” – mówi Monika Wyciechowska z organizacji CCR RELECTRA. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 4 września. Główną nagrodą jest 10 tys. zł dla zwycięzcy – niezależnie od tego, czy wygrana trafi do osoby indywidualnej, czy zespołu. Dodatkowo przewidziane zostały nagrody wyróżnienia.
Nowa odsłona recyklingu
Konkurs jest elementem projektu edukacyjnego Elektryczne Śmieci, którego podstawowym celem jest szerzenie wiedzy o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród wszystkich grup społecznych. Dzięki różnym inicjatywom podejmowanym w ramach projektu coraz szersze grono osób zdobywa, tak ważną z punktu widzenia ochrony środowiska, wiedzę na temat konieczności recyklingu elektroodpadów. Wskazanie w łazikach marsjańskich elementów, które pochodzą z recyklingu, pomoże w zrozumieniu zagadnienia, jakim jest przetwarzanie i odzyskiwanie cennych surowców ze zużytego sprzętu. Okazuje się, że materiały pochodzące z recyklingu mogą mieć najróżniejsze zastosowanie, w tym być częścią pojazdów kosmicznych, które mogą eksplorować Czerwoną Planetę.
Szczegóły konkursu wraz z regulaminem oraz harmonogramem znajdują się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko: https://odzyskajsrodowisko.pl/.