Dzień Ziemi nie z tej ziemi!
Pierwsza pasieka z recyklingu stanie na dachu Politechniki Świętokrzyskiej już 20 maja. Studenci, pracownicy, ale i mieszkańcy Kielc będą mogli zobaczyć i podziwiać 5 charakterystycznych uli posadowionych na dachu uczelni. Inauguracja pasieki to początek wydarzenia, któremu towarzyszyć będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wykłady poświęcone m.in. inteligencji pszczół. Dodatkowo, będzie można poznać studentów budujących łaziki z recyklingu oraz wziąć udział w niezwykłych warsztatach z trash artu. Dzień Ziemi wyjątkowo będziemy świętować w Światowym Dniu Pszczół!
Pszczoły w Bibliotece
„Cieszymy się, że Politechnika Świętokrzyska będzie miała swoją własną pasiekę na dachu Biblioteki Głównej. Ule będą widoczne z sal wykładowych i przeszklonych łączników tak, by studenci, doktoranci oraz pracownicy mogli obserwować pracowite pszczoły krainki” – podkreśla dr inż. Barbara Łukawska, Prodziekan ds. studenckich i dydaktyki. Ule idealnie wpisują się w nowoczesną architekturę budynku. „Warto dodać, że jest to pierwsza taka pasieka w Polsce, gdyż ule zostały wykonane w części z materiałów z recyklingu” – dodaje. Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz, który zaprojektował domy dla pszczół w taki sposób, by czuły się w nich komfortowo, przykładając jednak szczególną wagę do designu. Obudowa ula wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek. „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć wiele zastosowań, nawet tak niezwykłych jak obudowa uli, dlatego warto zawsze pamiętać o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który powinien trafiać do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Wówczas dajemy mu szansę na drugie życie” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Łaziki (jeszcze nie) na Marsie
Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja zespołów budujących łaziki z recyklingu. Ponownie w roli głównej zadebiutują przetworzone wcześniej w profesjonalnych zakładach firmy MB Recykling elektryczne śmieci. Studenci Politechniki będą opowiadać o założeniach koncepcyjnych swoich pojazdów oraz o planowanych elementach pochodzących z przetworzonego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Marsjańskim prezentacjom” towarzyszyć będą także prelekcje dotyczące m.in. wykorzystania inteligencji pszczół w nauce, nowoczesnych technologii w recyklingu oraz specyfiki działań organizacji odzysku. „Wiele osób postrzega recykling wciąż mocno stereotypowo. A jest to jedna z najszybciej rozwijającej się dzisiaj branż na rynku. Warto wskazywać potencjał jaki niesie ze sobą selektywna zbiórka odpadów, szczególnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” – mówi jedna z prelegentek: Monika Wyciechowska z organizacji odzysku CCR RELECTRA Organizacja Odzysku SEiE S.A
Elektropszczoły, łapacze snów, czerwone pojemniki
Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli warsztaty z trash artu. Z przetworzonych wcześniej w profesjonalnych zakładach przetwarzania elementów pochodzących z elektrycznych śmieci, uczestnicy będą mogli zaprojektować własną elektropszczołę oraz łapacz snów! Wykonane własnoręcznie prace będzie można zabrać do domu jako doskonały przykład upcyklingu. Obok namiotów staną czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Na duży sprzęt AGD będzie czekać specjalny samochód z charakterystycznymi pszczołami. W zamian za elektryczne śmieci, organizatorzy będą wręczać cebule kwiatowe.
Dzień Ziemi na Politechnice Świętokrzyskiej organizowany jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Inauguracja wydarzenia odbędzie się o godz. 10. 30 uroczystym otwarciem pasieki na dachu uczelni. Organizatorami wydarzenia są: Politechnika Świętokrzyska, CCR Polska, Fundacja Odzyskaj Środowisko, MB Recycling .