Ekipa Fundacji w nieziemskiej akcji

Ekipa Fundacji w nieziemskiej akcji

Nie tak dawno temu (10-12 września) i w zupełnie nieodległej galaktyce (Politechnika Świętokrzyska) ekipa Fundacji Odzyskaj Środowisko postawiła swoje kolejne już kroki na Marsie. Znakomitą okazją do eksploracji kosmosu stały się międzynarodowe zawody łazików marsjańskich o nazwie European Rover Challenge. Wydarzenie to stało się ogólnoświatowym spotkaniem ludzi zaangażowanych w rozwój nowoczesnych technologii badawczych, zaś jego areną pola marsjańskie skonstruowane przy czołowej uczelni technicznej w kraju.

Elektryczne śmieci – potencjał i możliwości

Na evencie, nie mogło zabraknąć także załogi naszego fundacyjnego kosmicznego statku. Dla uczestników przygotowaliśmy nie lada atrakcje. Najmłodsi chętnie odwiedzali nasze stoisko edukacyjne, gdzie odbywały się niepowtarzalne i niespotykane warsztaty sztuki trash-art. Tematyka zajęć twórczych z wykorzystaniem elektrycznych śmieci, dotykała kosmicznych zagadnień. Dzieci i młodzież przy użyciu wszelkiego rodzaju kabli, przycisków z klawiatury komputerowej czy z gwiezdnego pyłu pochodzącego z recyklingu lodówek, tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. W trakcie tych trzech dni nasze stoisko odwiedziło kilkuset adeptów sztuki recyklingu, którzy stworzyli swoje wizje układu słonecznego z materiałów pochodzących z przetworzonych odpadów, jakimi są zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne.

Modowe hity – Beeżuteria

Podczas European Rover Challange nie zabrakło także atrakcji z kategorii moda. Nasza ekipa zaprezentowała unikatową kolekcję artystycznej biżuterii, w której niewielkie elektryczne śmieci mieniące się tysiącem kolorów, zatopione zostały w żywicy, tworząc niepowtarzalne kolczyki, broszki czy breloki. Kolekcja „Beeżuterii” to autorski projekt Katarzyny Samczyńskiej, który nawiązuje do wyjątkowego gatunku żywych organizmów, jakimi są pszczoły. Odwołania te widać w kolorystyce czy kształtach, zaś cała kolekcja ukazuje praktyczny wymiar recyklingu na miarę XXI wieku.

Zgaduj -zgadula. Co ma pralka do ula?

Kolejnym ważnym punktem naszego stoiska na ERC stało się zaprezentowanie jednego z uli wielkopolskich, jakie nasza Fundacja zakłada w miejskich pasiekach na terenie całego kraju. Są one nietypowe, bowiem w dużej części wykonane z elektrycznych odpadów – między innymi bębnów od pralek. Jak pokazują doświadczenia, w tej proekologicznej konstrukcji, pszczołom żyje się znakomicie, a rodziny miejskich pszczół systematycznie się powiększają.

Hallo, Polska. Spotkajmy się

Zdrowie, czystość planety – to wyzwania, jakie stoją przed każdym z nas. Każdego dnia powinniśmy podejmować świadome kroki, które pozwolą chronić naszą wspólną ojczyznę – Ziemię.

W tym tygodniu odwiedzimy kolejne miasta na mapie Polski i będziemy w zabawny i niestandardowy sposób mówić o recyklingu elektrycznych śmieci.

BĄDŹCIE Z NAMI!