Czerwony Pojemnik – Elektryczne Śmieci i pożywny miód z miejskiej pasieki
Ule z Elektrycznych Śmieci, a edukacja dzieci
Fundacja Odzyskaj Środowisko 16 września 2021r. zawitała do Krosna, gdzie miało miejsce miodobranie słodkiego wytworu pracy pszczół wprost z miejskiej pasieki, która stanowi efekt realizacji w Krośnie ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Mistrzem prowadzącym „ceremoniał” był pszczelarz Marek Barzyk, zaś aktorami tego wydarzenia stali się podopieczni z Przedszkola Miejskiego nr 5. Impreza była fascynującą podróżą, jaką dzieci odbyły po świecie pszczół. Edukacja ekologiczna połączona z prezentacją pozyskiwania miodu wprost z uli, dostarczyła uczestnikom także wielu cennych informacji odnośnie recyklingu Elektrycznych Śmieci. Ule z miejskiej pasieki zbudowane są bowiem częściowo z materiałów uzyskanych z przetworzenia zużytego sprzętu elektrycznego. Ich zewnętrzna warstwa, doskonale chroniąca przed atakiem szkodników np. w osobie dzięcioła, pochodzi z bębnów od pralek. Idei takiej konstrukcji pszczelich domów, przyświecała chęć szerzenia wiedzy o niebezpiecznych Elektrycznych Śmieciach oraz potencjale, jaki posiadają. Pozbywanie się tychże odpadów poprzez wrzucenie ich do Czerwonego Pojemnika, pozwala na odzyskanie i ponowne wprowadzenie do obiegu, wielu cennych surowców wtórnych. Tworzywa sztuczne, metal – to tylko wąski ich wycinek, zaś proces ten pozwala na ograniczenie konieczności korzystania ze złóż surowców z „wnętrza” Ziemi. Miodobranie w Krośnie zorganizowane było we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO.
Pszczeli taniec, a Czerwony Pojemnik
Miodobranie w Krośnie obfitowało w wiele atrakcji. Dzieci w trakcie spotkania miały okazję poznać między innymi, czym jest pszczeli taniec. W świecie natury taniec ten wykonują zwiadowcy pszczeli, którzy patrolują teren wokół ula i w ten sposób informują o wyszukaniu potrzebnego znaleziska np. nektaru. Istnieje kilka rodzajów takiego tańca, a wszystkie szczegóły z życia pszczół można znaleźć na Szkolnym Centrum Recyklingu. Przedszkolaki po poznaniu już kroków pszczelich pląsów, samodzielnie wykonały taki taniec. W trakcie zajęć dzieci wzięły także udział w rozwiązywaniu zagadek związanych z miodobraniem oraz udały się na wycieczkę, podczas której poznały tablice edukacyjne Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Czerwony Pojemnik, gdzie powinny trafiać Elektryczne Śmieci.
Jak smakuje miód z miejskiej pasieki?
Pasieki powstające w miastach łączą w sobie wiele zalet. Miód z położonych w takiej lokalizacji pszczelich domów, jest pozbawiony pestycydów i zarazem wielosmakowy. Przenikają się w nim linie smakowe pochodzące z bioróżnorodnych roślin miejskich, czyniąc go smacznym i poszukiwanym na rynku. Gdzie spróbować miodu z miejskiej pasieki? Już niebawem mieszkańcy Krosna będą mogli samodzielnie odkryć jego smak, podczas planowanej wkrótce degustacji. By jednak Fundacja Odzyskaj Środowisko mogła na mapie Polski zakładać więcej miejskich pasiek, zachęcamy do wyrzucania Elektrycznych Śmieci do Czerwonego Pojemnika. Gdzie znaleźć go na mapie swojego miasta? Zachęcamy do zapoznania się z jego lokalizacjami na stronie internetowej: https://elektrycznesmieci.pl/ oraz pod numerem infolinii 572-102-102.
Fundacja Odzyskaj Środowisko i miodobranie w Krośnie. Odkryj świat pszczół i ich tajemnice. Czym są ule z recyklingu?