Gdzie wyrzucić elektryczne śmieci w Łodzi odpowiedź znajdziesz w komiksie!
Uszkodzony tablet, zepsuta suszarka, zniszczony telefon komórkowy nadal piętrzą się w szufladzie? Łodzianie nie muszą się już zastanawiać gdzie wyrzucić elektrośmieci – odpowiedź znajdą w komiksie! Szczepan Sadurski, najszybszy karykaturzysta świata, prezentuje czerwony pojemnik w łódzkiej scenografii. Historia obrazkowa powstała w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Łódź, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz ERP Polska.
Z Egiptu na Piotrkowską
Historia komiksów zaczęła się od hieroglifów tworzonych przez Egipcjan. Krótkie historyjki zamknięte w obrazkach pełniły przede wszystkim funkcję informacyjną. W XVIII wieku zaczął tworzyć Wiliam Hogarth, w późniejszym czasie komiksy wzbogacały kolejne elementy np. dymki, choć istota pozostała ta sama: opowiedzieć historię tak, by była ciekawa i łatwa do zrozumienia dla każdego. Tym razem opowieść dotyczy edukacji ekologicznej. „Dobry rysownik, zabawna historia, forma. Coś, co choć na chwilę przyciągnie uwagę widza – pozwoli nam opowiedzieć, co należy zrobić z elektrośmieciami. Komiks pokazuje, jak łatwo być eko w Łodzi. Jako ERP Polska cieszymy się, że uczestniczymy w projekcie Elektryczne Śmieci”.– mówi Aleksandra Becmer z organizacji ERP Polska.
Prosta historia
Szczepan Sadurski kreśli opowieść o emocjach kibiców i proekologicznej postawie młodych łodzian, którzy przemierzają Piotrkowską, mijają słynną rzeźbę jednorożca i zdeterminowani idą do celu. Ich „ziemią obiecaną” jest czerwony pojemnik, do którego mogą wrzucić znaleziony, uszkodzony tablet. „Mam nadzieję, że łodzianie nie tylko zobaczą komiks, ale również sam przekaz będzie na tyle jasny i czytelny, że już nikt nie będzie się zastanawiał gdzie i kiedy oddać elektryczne śmieci, tylko stanie się to kolejnym ekologicznym nawykiem” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Czerwony Pojemnik w roli głównej
Łódź przystąpiła do projektu Elektryczne Śmieci 18 czerwca 2021 r., dzięki czemu we wszystkich dzielnicach miasta stanęły charakterystyczne pojemniki na małe elektroodpady. „Mieszkańcy mają do dyspozycji już 70 czerwonych pojemników i chętnie z nich korzystają. Cieszymy się, że projekt tak dynamicznie się rozwija i sami łodzianie sugerują kolejne lokalizacje. To nie byłoby oczywiście możliwe bez edukacji ekologicznej, dlatego wszystkie standardowe i mniej standardowe działania jak np. komiks pokazują sens selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci i recyklingu” – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. „Warto również dodać, że łodzianie mogą oddać duże gabaryty online, nie wychodząc z domu. W ramach projektu Elektryczne Śmieci uruchomiliśmy prosty formularz, dzięki któremu można oddać duży zużyty sprzęt w 72 godziny” – dodaje.