„EKO-Bezpieczni w Przemyślu” – czyli o ekologii przez zabawę do wiedzy
20 sierpnia na terenie Rynku Miejskiego w Przemyślu odbył się ekologiczny happening „EKO-Bezpieczni w Przemyślu”. Organizatorami imprezy byli Urząd Miejski w Przemyślu, wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko i organizacją odzysku AURAEKO przy wsparciu partnerów: Sportowo Kulturalnego Klubu Szachowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu i Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu.
8 godzin smart edukacji
Przez cały dzień, pod bacznym okiem przemyskich niedźwiedzi, na uczestników czekały liczne atrakcje związane z ekologią i recyklingiem m.in.:
- Warsztaty sztuki ze śmieci, podczas których tworzyli lasy z surowców wtórnych zawartych w elektrycznych śmieciach,
- Warsztaty sztuki ze śmieci „Prze-MYŚL – SMART CITY”.
- 41 szachistów z Polski, ale i z Ukrainy rywalizowało w Eko-LOGICZNYM Turnieju Szachowym – najlepsi z nich, w 4 kategoriach wiekowych spotkają się na finale ogólnopolskim zorganizowanym na jednym z zakładów przetwarzania MB Recycling, gdzie będę rywalizowali o cenne nagrody i tytuł mistrza szachowego.
- Całe rodziny brały udział w turnieju Eko-Milionerów, a w między czasie z filmów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację w ramach kąciku Eko-melomana mogli dowiedzieć się jak postępować ze starymi lodówkami i bateriami.
Na najmłodszych czekała zabawa na dmuchanej zjeżdżalni, nielimitowana wata cukrowa i popcorn, a także mnóstwo konkursów i zagadek oraz nagród ufundowanych przez Urząd Miejski w Przemyślu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa RE ARTE w nurcie trash-art autorstwa Natalii Murdzy.
Pasieka na Zamku?
Wydarzeniu towarzyszyły rozmowy o ekologii i bezpieczeństwie, a także o idei smart city wdrażanej w Przemyślu m.in. przy udziale pana Krzysztofa Sycza z magistratu. Uczestnicy happeningu „EKO-Bezpieczni w Przemyślu” dowiedzieli się, co słychać w ulu, który został wykonany z wykorzystaniem elektrycznych śmieci oraz posmakować miodów pochodzących z miejskich pasiek.
Jak podkreślił Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko
„Dzięki rozmowom z Ratuszem jest duża szansa, że w ramach projektu Elektryczne Śmieci już wkrótce w mieście pojawi się pasieka z ulami z recyklingu. Wówczas będzie można spróbować przemyskiego miodu, który będzie forma podziękowania dla mieszkańców za aktywną i selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci.”
Smart rozwiązania i nagrody
Celem Happeningu była promocja działań związanych z bezpiecznym dla środowiska pozbywaniem się elektrycznych śmieci we właściwych miejscach. Podczas Eko-pikniku wielokrotnie zwrócono uwagę uczestników na fakt, że oddając elektryczne śmieci do czerwonych pojemników, tych jest 9 w Przemyślu, do PSZOKu lub podczas zbiórek, możemy odzyskać blisko 90% surowców w nich zawartych. Ponad to mieszkańcy mogą oddać duży sprzęt bezpłatnie wprost z domów – składając zgłoszenie przez formularz internetowy https://elektrycznesmieci.pl/odbior/#/ lub dzwoniąc na infolinię 572.102.102.
Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprosiła również Przemyśl i placówki oświatowe z terenu miasta do udziału w Polskiej Stolic Recyklingu – gdzie poza piękną statuetką i możliwością używania logotypu będzie można wygrać aż 50 tysięcy złotych na cele szkoły, która zwycięży w rywalizacji.