Przybyło lasów… elektrycznych w Poznaniu!
Zespół Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich 54/58 w Poznaniu. To tam 21 listopada uczniowie wykonali swoje Magnum Opus w postaci Lasów w Szkle. W czasie warsztatów połączonych z konkursem stworzyli mini ogrody złożone z aluminiowych elementów po recyklingu lodówek, miedzianych kabli, a także z radiatorów, szkła kineskopowego i świetlówek. Wszystko dopełniły naturalne elementy w postaci szyszek, kasztanów, żołędzi czy mchu chrobotka. Na podium stanęli Bartosz Krysmann, Marcin Sommerfeld i Maciej Pietras. Ich prace Sufit”, „Baobab” i „Portal” pokonały liczną konkurencję.
Poznań(ie) elektrycznych śmieci
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może wydawać się nieistotnym problemem. Do momentu uświadomienia sobie jak wiele urządzeń – zaliczanych do tej kategorii odpadów – znajduje się dookoła. Smartfony, laptopy, aparaty fotograficzne, smartwatche, oprawy oświetleniowe. Każda z wymienionych rzeczy – prędzej czy później – stanie się elektrycznym odpadem. Każdy powinien mieć wiedzę na temat tego, co z nimi zrobić, gdy się zepsują, zużyją lub uszkodzą.
Out of the box
„Edukacja ekologiczna stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania. Przekazywanie wiedzy poza schematem było głównym celem, dla którego przyjechaliśmy do uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu. Trash art, który zaproponowaliśmy młodzieży stał się pretekstem do poszerzania świadomości ekologicznej i idei recyklingu wśród uczestników konkursu. Wierzę, że nasi artyści wdrożą ideę zero waste do swojego życia, a wszystkie elektryczne śmieci będą trafiać do miejsc do tego przeznaczonych tj. pojemników na ZSEE, poznańskich gratowisk czy miejsc zbiórek” – mówi Daniel Tatarek z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Nowy świat
Poznański krajobraz wzbogacił się o trzydzieści mikroświatów, każdy z osobną historią, ideą i celem. Szklane pojemniki stały się płótnem, które uczestnicy warsztatów wypełnili elektrycznymi śmieciami poddanymi recyklingowi. Uczestnicy warsztatów udowodnili, że idea zero waste w połączeniu z nurtem sztuki trash art może stanowić nowoczesną ozdobę półki czy parapetu oraz nową formę zagospodarowania elektroodpadów – których z roku na rok – przybywa.
Warsztaty w nurcie trash art zrealizowane zostaly wspólnie przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o., Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Relectra Polska.
Informacje o wynikach konkursu znajdują się na stronie Zakładu Zagospodarowania Odpadów oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.