W zdrowym ciele, zdrowy duch! Rzeszowscy uczniowie zdobyli wiedzę o roślinach leczniczych
Oregano, mięta, rozmaryn, lawenda, bazylia pospolita to najpopularniejsze zioła, które mieli okazję poznać uczestnicy rzeszowskiego eco eventu. Gdzie można znaleźć rośliny lecznicze? Dlaczego melisę lekarską warto pić przed sprawdzianem z matematyki? Dlaczego lawendowy zapach odstrasza komary? Jakie przyprawy poprawiają pamięć i koncentrację? Na te pytania odpowiedziała Marta Krynicka Orzech, zielarz fitoterapeuta. Warsztaty zielarskie były jednym z elementów Eco Eventu zorganizowanego 15 listopada przez Fundację Odzyskaj Środowisko i Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO na zlecenie Urzędu Miasta Rzeszowa pod auspicjami UNICEF.
Egipskie piramidy i wiedza o ziołach
Zioła to rośliny lecznicze, które człowiek zna i wykorzystuje od tysiącleci. Najstarsze odnalezione “receptury zielarskie” pochodzą ze starożytnego Egiptu. W dawnych czasach wiedza o ziołach była bardzo ważna i przekazywano ją z pokolenia na pokolenie. Leczeniem ziołami zajmowali się zielarze. Znali zastosowanie poszczególnych roślin, a także wiedzieli o jakiej porze roku należy je zebrać i w jaki sposób przygotować z nich naturalne lekarstwa. W dzisiejszych czasach zastosowaniem ziół w celach leczniczych zajmuje się fitoterapia. W zależności od rodzaju rośliny, do celów leczniczych wykorzystuje się różne ich części, np.: korzenie, liście, kwiaty lub pączki, nasiona, a także całą część nadziemną rośliny. W zależności od sposobu użytkowania, zioła dzieli się na: rośliny lecznicze, przyprawowe oraz olejkodajne.
Poczuj miętę do ziół!
Pewnego razu piękna nimfa o imieniu Menthe spodobała się Bogu Hadesowi. Nie umknęło to uwadze jego małżonki – Persefony, która z zazdrości zamieniła nimfę w niewielką zieloną roślinkę. W Polsce można spotkać na łące miętę polną, o delikatnym zapachu i szarych listkach. W kuchni najczęściej stosuje się miętę pieprzową, która ma bardzo mocny aromat. Z suszonych liści mięty przygotowuje się aromatyczną herbatkę ziołową, która przynosi ulgę w problemach trawiennych. Świeże listki mięty dodaje się do lemoniady i letnich sałatek. Melisa lekarska, kolejne zioło, również znalazła swoje miejsce w mitologii greckiej. Wszechpotężny bóg Zeus postanowił zamienić młodą nimfę o imieniu Melissa, w pszczołę. A kiedy Melissa zakończyła życie owada, stała się w piękną roślinę o mocnym zapachu, który przyciąga pszczoły. Ziele melisy rozpowszechnili w średniowieczu mnisi, którzy uprawiali tę roślinę w klasztornych ogrodach. W niektórych regionach Polski ziele melisy nazywano pszczelnikiem. Melisa jest rośliną leczniczą, z której przygotowuje się herbaty o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. W liściach melisy znajduje się olejek eteryczny o przyjemnym, lekko cytrynowym aromacie. Najpopularniejszą rośliną leczniczą na świecie jest bazylia, która występuje w ponad 40 odmianach! Dziko rośnie w tropikalnych warunkach Afryki i Azji. W Europie jest uprawiana w donicach i na ziołowych rabatach. W celach leczniczych bazylię poleca się na problemy żołądkowe, infekcje górnych dróg oddechowych oraz w celu poprawienia odporności. Jest rośliną olejkodajną, a także przyprawową. Wspaniale wzbogaca smak sałatek oraz potraw kuchni włoskiej. Legenda głosi, że ziele bazylii to magiczna roślina, która chroniła śmiałków przed ugryzieniem i okropnym oddechem bazyliszka, który krył się w warszawskich podziemiach.
Dotknij, rozetrzyj, powąchaj
Wszyscy uczestnicy zajęć zielarskich mieli okazję zobaczyć zioła z bliska próbując swoich sił w ich identyfikacji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 im. Płk. Łukasza Cieplińskiego o roślinach leczniczych wiedzieli bardzo dużo.
„ Okazało się, że wiedzę na temat ziół młodzi rzeszowianie czerpią nie tylko od swoich babć, ale także sami poszukują informacji o ziołach w sprawdzonych źródłach. To bardzo cieszy, że młodzi ludzie dbając o swoje zdrowie uwzględniają w swojej diecie rośliny przyprawowe o cennych właściwościach” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Happening ekologiczny wraz z warsztatami zielarskimi , został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO, w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Gminy Miasto Rzeszów przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).