Starachowice z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

Starachowice z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

 W zaszczytnym gronie miast, tuż obok Rzeszowa, Przemyśla, Kielc, Wałbrzycha, Częstochowy, Stargardu, Bielska-Białej i wielu innych, są też Starachowice, które grywalizują o tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Miast, która odbędzie się w lutym 2023 roku.

Ekologia w centrum

Z roku na rok zaangażowanie naszych mieszkańców na rzecz proekologicznych działań rośnie, czego dowodem są liczne inicjatywy zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego, ale też rosnący poziom recyklingu. Liczę na to, że starachowiczanie zrobią porządki przedświąteczne zapełnią czerwone pojemniki w naszym mieście i zwyciężymy. Duże i małe elektrośmieci można oddać również do Szkoły Podstawowej nr 1 pomagając jej w ten sposób zdobyć główną nagrodę w wysokości 50 000 złotych

Marek Materek, Prezydent Starachowic

Fundacja Odzyskaj Środowisko, pomysłodawca i organizator Programu zapewnia, że liczy się każdy kilogram.

„Pod uwagę weźmiemy sumę elektrycznych śmieci zebranych przez podmioty wspierające, ale także wszystkie elektroodpady z ekologicznych eventów i zbiórek, te oddane do czerwonych pojemników oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany poprzez odbiory domowe zgłaszane przez formularz lub infolinię 572 102 102” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Recykling i pszczoły

Główną ideą programu Polska Stolica Recyklingu jest zwrócenie uwagi na potrzebę, ale i konieczność selektywnej zbiórki elektroodpadów przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę smart city.

„Z elektrycznych śmieci możemy odzyskiwać metale żelazne, metale nieżelazne, metale szlachetne oraz szkło. Biorąc pod uwagę kurczące się zasoby, warto korzystać z tego, co już mamy. W gospodarce obiegu zamkniętego zamieniamy cykl linearny w cykl zamknięty. Mamy do czynienia teraz nie z odpadami, a z surowcami” – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Mieszkańcy Starachowic oddając elektryczne śmieci, przekazują je do recyklingu. Z części odzyskanych materiałów Fundacja robi jedyne w swoim rodzaju ule z recyklingu. Można je zobaczyć m.in. w Kraśniku, Świdniku, Poznaniu, Wałbrzychu, Kielcach. Być może w przyszłości pojawią się również w Starachowicach.

Wielka Gala Miast i Elektryczny Las

Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci trafi do zwycięskiego miasta w czasie uroczystej gali, która odbędzie się lutym 2023 roku. W czasie ogólnopolskiego finału, poznamy również zwycięski podmiot wspierający miasto. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja poświęcona edukacji ekologicznej i zagadnieniom smart community. Dodatkową nagrodą w programie będą sadzonki drzew – za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci, miasto otrzyma jedno drzewo.

Program Polska Stolica Recyklingu organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Szczegóły wraz z regulaminem znajdują się na stronie.