Siedlce Polską Stolicą Recyklingu

Siedlce Polską Stolicą Recyklingu

Program Polska Stolica Recyklingu rozstrzygnięty. W ogólnopolskiej grywalizacji miast zwyciężyły Siedlce zdobywając zaszczytny tytuł i statuetkę z recyklingu. Najlepszą placówką oświatową okazała się Szkoła Specjalna nr 112 z Poznania, która dostała 50 000 złotych. W programie, organizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Siedlce pokonały 60 miast, w tym Kielce, Rzeszów, Łódź, Gdańsk
i Poznań.

Wspólny sukces

„Chciałbym podziękować mieszkańcom za zaangażowanie. Podeszli poważnie do tematu selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Wszyscy uprzątnęliśmy swoje domy z niepotrzebnych urządzeń” – mówi prezydent miasta Siedlce, Andrzej Sitnik.

W ramach programu Polska Stolica Recyklingu, mieszkańcy oddali aż 52 692 kilogramów elektroodpadów korzystając z czerwonych pojemników, odbiorów bezpośrednich z domów i firm, organizując ekopikniki oraz zbiórki w placówkach oświatowych. W czasie jednej zbiórki przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej siedlczanie oddali aż 15 ton elektroodpadów. Do sukcesu miasta przyczyniło się także zaangażowanie szkół, które chętnie przystąpiły do akcji. Wszystkie miasta uczestniczące w Programie otrzymały medale z recyklingu elektrycznych śmieci oraz dyplomy.

Warto się zaangażować

W programie wzięło udział kilkadziesiąt placówek oświatowych z całej Polski. Zadanie z jakim mierzyły się szkoły, przedszkola, instytucje kultury podzielone zostało na dwa etapy: pierwszy polegał na przygotowaniu fotorelacji o tym jak postępować z małymi elektrośmieciami, drugi na zbiórce elektroodpadów.

„To jest jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. Nasza szkoła, to szkoła specjalna, w której uczy się tylko 30 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem. Jestem bardzo wzruszona i dziękuję wszystkim którzy nam pomogli w tej zbiórce. Warto się zaangażować” – mówiła Izabela Sławińska odbierając nagrodę. 

Szkoła z Poznania zebrała 20 944 punkty. Drugie miejsce na podium zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach zdobywając 18 738 punktów, a trzecią lokatę I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku z 13 902 punktami. Szkoły z Kielc i Malborka dostały nagrody specjalne w wysokości 20 tys. zł i 10 tys zł. ufundowane przez InPost w ramach projektu Green city.

Posadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew.

„Wspólnie z mieszkańcami polskich miast zasadzimy Elektryczny las, który będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich.

„Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję Siedlcom wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Szczegóły dotyczące drugiej edycji znajdą się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.