Polski Instytut ESG
Polski Instytut ESG tworzy zespół specjalistów z kilkunastu wiodących branż o wieloletnim doświadczeniu. Instytut został powołany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, by realnie wspierać firmy oraz miasta w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Dyrektywa dot. Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive), nazywana w skrócie CSRD, nakłada na określone spółki obowiązek ujawniania informacji niefinansowych. Firmy, planując model biznesowy muszą uwzględnić cele zrównoważonego rozwoju w obszarze ESG, w którym E (environmental) obejmuje zagadnienia środowiskowe, S (social) społeczne i G (governance) ładu korporacyjnego.
Od 2025 r. raportowanie ESG obejmie duże przedsiębiorstwa oraz spółki notowane na rynkach unijnych, które zatrudniają co najmniej 500 pracowników, a przy tym spełniają wymóg przychodów i bilansu. W następnych latach, katalog firm się rozszerza.
W kolejnych latach będą to już wszystkie firmy, spełniające odpowiednie kryteria związane z liczbą pracowników oraz wielkością bilansu i przychodów. Warto mieć na uwadze, że również mniejsze firmy występujące w tzw. łańcuchu wartości powinny mieć własną strategię ESG oraz raport, które będą kluczowe dla współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, jak też w wielu przetargach na terenie Polski i UE.
Co oferuje Polski Instytut ESG?
Do stworzenia strategii i raportu ESG zgodnie z wymogami prawnymi konieczny jest audyt przedsiębiorstwa we wszystkich aspektach kluczowych dla ESG. W ramach Instytutu przeprowadzimy Cię przez najważniejsze kroki raportowania ESG.
Dla kogo jest Polski Instytut ESG?
Polski Instytut ESG powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Kompleksową ofertę kierujemy do dużych firm z obowiązkiem raportowania zgodnego z wymogami CSRD; firm w łańcuchu dostaw; funduszy inwestycyjnych, grup kapitałowych, spółek międzynarodowych oraz wszystkich podmiotów zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju.