Skąd się bierze miód? Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

Skąd się bierze miód? Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

Jak pszczoły zbieraczki znajdują miododajne rośliny? Co mają wspólnego ze sobą czerwone maki, żółte gorczyce i fioletowe facelie? Dlaczego opolskie krainki nie odwiedzają koniczyny? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy eko warsztatów pt. ”Skąd się bierze miód?”. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 10.00 w Przedszkolu Publicznym nr 59 w Opolu. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne sadzenie roślin miododajnych w donicach z recyklingu. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Od pralki do ula”.

Nektar na wagę złota

Dobroczynne właściwości miodu cenili już starożytni. Do dziś jest stosowany m.in. w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Jednak nie moglibyśmy delektować się płynnym złotem, gdyby nie praca pszczół. Żeby powstał jeden kilogram miodu musza one zebrać aż 3 litry nektaru. Szacuje się, że pszczoły pokonują wtedy nawet sto tysięcy kilometrów. To, w sposób bardzo dokładny pokazuje, jaką prace wykonują te małe stworzenia. O życiu pszczół, ich pracy i o tym jaką rolę odgrywają w ekosystemie będą mogły dowiedzieć się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 59 w Opolu.

„Pszczoły to jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Myśląc pszczoly od razu widzimy przed oczami miód, ale warto pamiętać, że pszczołom miodnym i dzikim zapylaczom zawdzięczamy dużo więcej. Według różnych źródeł w Polsce praca pszczół warta jest ponad 4 miliardy złotych rocznie, dlatego bardzo się cieszę, że zdradzimy najmłodszym sekrety pszczelej pracy, ale także wyjątkowych roślin, które rosną dookoła”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

#smartedu w praktyce

Skuteczna edukacja ekologiczna i troska o środowisko ma sens wtedy, gdy jest poparta praktyczną dawką wiedzy.

„Bardzo się cieszę, że wraz z nadejściem wiosny rozpoczynamy zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Od pralki do ula”. FundacjaOdzyskaj Środowisko zaprosi najmłodszych do pszczelej EKOsztafety.  Dzieci zobaczą z bliska miododajne rośliny, dowiedzą się dlaczego bioróżnorodność jest tak ważna i poznają etapy powstawania miodu. Nie zabraknie oczywiście ula wykonanego z bębna od pralki, a na koniec wspólnie zasadzimy rośliny miododajne w donicach z recyklingu. Jestem pewna, że warsztaty „Skąd się bierze miód” będą niezwykle interesujące”

– mówi Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Opolu

***

Warsztaty „Skąd się bierze miód” realizowane są w ramach projektu „Od pralki do ula” realizowanego przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.