Skąd się bierze miód? Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych
Jak pszczoły zbieraczki znajdują miododajne rośliny? Co mają wspólnego ze sobą czerwone maki, żółte gorczyce i fioletowe facelie? Dlaczego opolskie krainki nie odwiedzają koniczyny? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy eko warsztatów pt. ”Skąd się bierze miód?”. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 10.00 w Przedszkolu Publicznym nr 59 w Opolu. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne sadzenie roślin miododajnych w donicach z recyklingu. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Od pralki do ula”.
Nektar na wagę złota
Dobroczynne właściwości miodu cenili już starożytni. Do dziś jest stosowany m.in. w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. Jednak nie moglibyśmy delektować się płynnym złotem, gdyby nie praca pszczół. Żeby powstał jeden kilogram miodu musza one zebrać aż 3 litry nektaru. Szacuje się, że pszczoły pokonują wtedy nawet sto tysięcy kilometrów. To, w sposób bardzo dokładny pokazuje, jaką prace wykonują te małe stworzenia. O życiu pszczół, ich pracy i o tym jaką rolę odgrywają w ekosystemie będą mogły dowiedzieć się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 59 w Opolu.
#smartedu w praktyce
Skuteczna edukacja ekologiczna i troska o środowisko ma sens wtedy, gdy jest poparta praktyczną dawką wiedzy.
***
Warsztaty „Skąd się bierze miód” realizowane są w ramach projektu „Od pralki do ula” realizowanego przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.