OSP w Sulisławicach z defibrylatorem AED. Projekt „EKOzwroty na straży serca” na finiszu
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach w województwie świętokrzyskim otrzyma defibrylator AED. To nagroda w ogólnopolskim projekcie „EKOzwroty na straży serca”. Sprzęt ratujący życie trafi do ochotników 1 września. Uroczyste przekazanie odbędzie się w remizie OSP o godzinie 17.00.
Na straży serca
W projekcie „EKOzwroty na straży serca” druhny i druhowie z Sulisławic uzyskali aż dziesięć tysięcy czterysta punktów. To oznacza, że w sumie nadali paczkomatem przeszło 10 ton produktów. To absolutny rekord. Wygrany defibrylator AED z kapsułą zostanie umieszczony na budynku remizy OSP w Sulisławicach.
EKOzwroty na wagę życia
„EKOzwroty na straży serca” to projekt łączący ideę ratownictwa z promowaniem postaw zero waste. Dzięki zachęcaniu lokalnych społeczności do nadawania EKOzwrotów, strażacy ochotnicy mogli otrzymać sprzęt ratujący życie. Udział w programie wzięło ponad dwieście jednostek z całego kraju. Defibrylator AED trafił już do OSP w Głuszycy Górnej, w powiecie wałbrzyskim.
Bądź #zero waste
Rywalizacja pomiędzy jednostkami OSP opierała się o usługę EKOzwroty. By wziąć udział w projekcie wystarczyło zarejestrować się na stronie pomagam.top i wygenerować indywidualny kod. Numer należało wykorzystywać potem do nadawania EKOzwrotów. Głównym zadaniem strażaków – ochotników było zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do nadawania EKOzwrotów.
Mieszkańcy mogli albo przekazywać niepotrzebne już przedmioty ochotnikom, albo samodzielnie umieszczać je w urządzeniu Paczkomat. Bezpłatna usługa obejmuje m.in. książki, tekstylia, artykuły dziecięce, elektronikę czy obuwie.
Przedmioty przesłane poprzez usługę EKOzwroty trafiają do partnera technicznego programu i sponsora nagród w projekcie – firmy Gecon. Tam są segregowane i przygotowywane do ponownego użycia.
Część przesłanych poprzez paczkomaty InPost przedmiotów przekazywana jest na cele charytatywne, w ramach akcji EKOzwroty – EKOdary. Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Wiele aspektów dobra
Poza działaniami na rzecz gospodarki cyrkularnej, projekt „EKOzwroty na straży serca” ma także zwiększyć dostępność defibrylatorów AED w kraju. Dzięki temu możliwe będzie uratowanie większej liczby osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Zastosowana w defibrylatorze terapeutyczna dawka prądu stałego pozwala przywrócić lub wyrównać pracę serca u osoby poszkodowanej. Urządzenie jest w pełni automatyczne, a tym samym bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy postępować zgodnie z wydawanymi przez maszynę poleceniami.
„Ekozwroty na straży serca” to wspólny projekt Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firm InPost, Gecon i LeanMedic. Szczegóły oraz regulamin programu dostępne są na stronie: www.pomagam.top