OSP w Sulisławicach z defibrylatorem AED. Projekt „EKOzwroty na straży serca” na finiszu

OSP w Sulisławicach z defibrylatorem AED. Projekt „EKOzwroty na straży serca” na finiszu

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach w województwie świętokrzyskim otrzyma defibrylator AED. To nagroda w ogólnopolskim projekcie „EKOzwroty na straży serca”. Sprzęt ratujący życie trafi do ochotników 1 września. Uroczyste przekazanie odbędzie się w remizie OSP o godzinie 17.00.

Na straży serca

W projekcie „EKOzwroty na straży serca” druhny i druhowie z Sulisławic uzyskali aż dziesięć tysięcy czterysta punktów. To oznacza, że w sumie nadali paczkomatem przeszło 10 ton produktów. To absolutny rekord. Wygrany defibrylator AED z kapsułą zostanie umieszczony na budynku remizy OSP w Sulisławicach.

„Jestem dumny z postawy strażaków – ochotników z OSP Sulisławice. To dzięki ich zaangażowaniu udało się zachęcić mieszkańców do włączenia się w akcję. Co ciekawe docierały do nas paczki nie tylko z regionu, ale nawet z Warszawy. Bywały dni, że wysłanie EKOzwrotów oznaczało zapełnienie paczkomatów w promieniu 15 kilometrów. Było warto, bo dzięki temu w centrum Sulisławic, które jest przecież miejscem pielgrzymek, pojawi się defibrylator AED. To pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo i lokalnej społeczności, i turystów.”

– mówi Alojzy Węder, prezes OSP w Sulisławicach

EKOzwroty na wagę życia

„EKOzwroty na straży serca” to projekt łączący ideę ratownictwa z promowaniem postaw zero waste. Dzięki zachęcaniu lokalnych społeczności do nadawania EKOzwrotów, strażacy ochotnicy mogli otrzymać sprzęt ratujący życie. Udział w programie wzięło ponad dwieście jednostek z całego kraju. Defibrylator AED trafił już do OSP w Głuszycy Górnej, w powiecie wałbrzyskim. 

 „Projekt „EKOzwroty na straży serca” okazał się sukcesem. Strażacy-ochotnicy z Głuszycy Górnej oraz Sulisławic nie tylko wygrali defibrylatory, ale przekroczyli wymagane regulaminem 7 tysięcy punktów o kilkaset. To oznacza, że większa liczba produktów niż zakładaliśmy zyska drugie życie.  A dzięki projektowi mieszkańcy kolejnych miejscowości w kraju będą mogli czuć się bezpieczniej.”

mówi Sławomir Borowski, dyrektor ZOSP RP

Bądź #zero waste

Rywalizacja pomiędzy jednostkami OSP opierała się o usługę EKOzwroty. By wziąć udział w projekcie wystarczyło zarejestrować się na stronie pomagam.top i wygenerować indywidualny kod. Numer należało wykorzystywać potem do nadawania EKOzwrotów. Głównym zadaniem strażaków – ochotników było zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do nadawania EKOzwrotów. 

Mieszkańcy mogli albo przekazywać niepotrzebne już przedmioty ochotnikom, albo samodzielnie umieszczać je w urządzeniu Paczkomat. Bezpłatna usługa obejmuje m.in. książki, tekstylia, artykuły dziecięce, elektronikę czy obuwie.

„Dzięki projektowi „EKOzwroty na straży serca” do Paczkomatów InPost trafiło kilkadziesiąt ton niepotrzebnych, ale nadal sprawnych produktów. To oznacza, że książki, ubrania, obuwie czy elektronika otrzymają drugie życie. Tym samym pomożemy ograniczyć wydobycie surowców naturalnych oraz zużycie energii potrzebnej do produkcji nowych rzeczy. Dlatego usługa EKOzwroty idealnie wpisuje się w ideę zero waste i gospodarkę cyrkularną.”

– podkreśla Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Przedmioty przesłane poprzez usługę EKOzwroty trafiają do partnera technicznego programu i sponsora nagród w projekcie – firmy Gecon. Tam są segregowane i przygotowywane do ponownego użycia.

„Poza misją jaką realizujemy – przywracając na rynek wyparte przez czas, czy rozwój technologiczny produkty, staramy się angażować lokalnie a nawet globalnie włączając się czynnie w akcje poprawiające bezpieczeństwo. Jedną z takich akcji, które współtworzymy z naszymi partnerami, jest „EKOzwroty na straży serca”. Dzięki projektowi  ilość defibrylatorów ratujących życie będzie systematycznie wzrastać, co pozostaje naszym celem jako firmy społecznie odpowiedzialnej. Nie idziemy wytartym szlakiem, lecz tworzymy nowy.”

mówi Monika Tabor, Członek Zarządu firmy Gecon

Część przesłanych poprzez paczkomaty InPost przedmiotów przekazywana jest na cele charytatywne, w ramach akcji EKOzwroty – EKOdary. Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

„Sukces projektu „EKOzwroty na straży serca” pokazuje, że lokalne społeczności chętnie angażują się w działania na rzecz środowiska a idea zero waste jest nam coraz bliższa. Liderami w projekcie zostały OSP z dwóch bardzo niewielkich miejscowości, co udowadnia, że wszędzie można budować smart community. Mam nadzieję, że przesyłanych EKOzwrotów – nawet po zakończeniu projektu – będzie przybywać.”

– dodaje Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

Wiele aspektów dobra

Poza działaniami na rzecz gospodarki cyrkularnej, projekt „EKOzwroty na straży serca” ma także zwiększyć dostępność defibrylatorów AED w kraju. Dzięki temu możliwe będzie uratowanie większej liczby osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Zastosowana w defibrylatorze terapeutyczna dawka prądu stałego pozwala przywrócić lub wyrównać pracę serca u osoby poszkodowanej. Urządzenie jest w pełni automatyczne, a tym samym bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy postępować zgodnie z wydawanymi przez maszynę poleceniami.

„Szybkie użycie defibrylatora AED, w ciągu maksymalnie pięciu minut od momentu utraty przytomności, zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75%. Dlatego bardzo się cieszę, że taki sprzęt trafia do kolejnej miejscowości, bo to pozwoli poprawić niechlubne statystyki dotyczące zgonów z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Dziennie z tego powodu umiera nawet sto Poleki i Polaków.”

– mówi Marcin Fleischer, koordynator krajowy systemu “Pierwszy Ratownik”

„Ekozwroty na straży serca” to wspólny projekt Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firm InPost, Gecon i LeanMedic. Szczegóły oraz regulamin programu dostępne są na stronie: www.pomagam.top