Jak spisały się krośnieńskie pszczoły? Uroczyste wirowanie miodu w Zakolu Wisłoka

Jak spisały się krośnieńskie pszczoły? Uroczyste wirowanie miodu w Zakolu Wisłoka

Prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko i organizacją odzysku AURAEKO zapraszają na uroczyste wirowanie miodu z Miejskiej Pasieki w Zakolu Wisłoka. Wydarzenie odbędzie się 11 września, o godzinie 11.00. Miodobraniu towarzyszyć będą warsztaty ekologiczne, poświęcone odpowiedniemu postępowaniu z elektrycznymi śmieciami.

Edukacja ekologiczna na słodko

Uczestnicy miodobrania w pasiece w zakolu rzeki Wisłok na tzw. Sztukach, będą wspólnie odsklepiać ramki, wirować, a następnie degustować efekt pracy pszczół krainek. To mieszkanki trzech miejskich uli wykonanych ze zużytych bębnów od pralek.

„Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Krosna znów będą mogli spróbować swoich sił w odsklepianiu miodu czy obsłudze miodarki. Jestem pewny, że dzięki znajdującemu się obok pasieki sadowi i łące kwietnej, krośnieńskiego miodu będzie dużo i okaże się przepyszny. Miejskie miodobranie na pasiece z recyklingu to świetna okazja, by przypomnieć mieszkańcom naszego miasta jak ważne są pszczoły i troska o środowisko naturalne.”

– mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna

Podczas uroczystego wirowania krośnieńskiego miodu każdy będzie mógł także zobaczyć z bliska pokazowy ul z recyklingu. Uczestnicy miodobrania wezmą również udział w warsztatach tworzenia elektrycznych lasów w szkle, podczas których dowiedzą się m.in. jak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci.

„Każde miodobranie w miejskiej pasiece to dowód na to, że recykling elektrycznych śmieci ma sens. Nietypowe domy dla pszczół nie mogłyby powstać bez selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dlatego dziękuję mieszkańcom Krosna za korzystanie z czerwonych pojemników na małogabarytowe elektroodpady. W ten sposób trafiają one do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskiwane są z nich cenne surowce, a z części odzyskanych materiałów Fundacja Odzyskaj Środowisko tworzy ule z recyklingu”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Na szlaku pasiek z recyklingu Krosno znalazło się w 2021 roku, jako drugie miasto w Polsce. Trzy czerwone ule stanęły w mieście w ramach projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta Krosno, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO.