Sposób na elektroodpady. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Radomiu

Sposób na elektroodpady. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Radomiu

Zamiast do piwnicy czy garażu, do zakładu przetwarzania. Już 5 października mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać elektryczne śmieci. Kontener na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanie na parkingu Hipermarketu E.LECLERC przy ul. Toruńskiej 1. Zbiórka to jeden z elementów projektu Elektryczne Śmieci.

Po pierwsze: nie chomikuj!

Mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie pozbyć się zepsutych lub niepotrzebnych urządzeń w godzinach od 10.00 do 14.00. Do specjalnego kontenera będzie można wrzucać zarówno duży sprzęt RTV oraz AGD, jak i mniejsze elektroodpady. W zamian każdy otrzyma nasiona roślin miododajnych. Oddane elektryczne śmieci to nie tylko działanie na rzecz środowiska naturalnego, ale też bonus dla miasta.

„Organizowana w Radomiu zbiórka elektrycznych śmieci to przede wszystkim jeden ze sposobów na realizację oczekiwań naszych mieszkańców. Przy okazji tego wydarzenia radomianie zadbają o czystość środowiska jak również, oddając niepotrzebne elektroodpady, przyczynią się do zwiększenia szans Miasta Radomia w konkursie o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu”

– mówi Magdalena Żuchowska, Kierownik Referatu Kontroli w Wydziale Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Kilogramy na wagę… wygranej

Zebrany w trakcie zbiórki zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostanie wliczony do wyniku Radomia w programie Polska Stolica Recyklingu. Im wyższa liczba oddanych elektroodpadów w przeliczeniu na mieszkańca, tym większa szansa na zwycięstwo. Elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory, w których odzyskane zostaną z nich m.in. aluminium, metale czy szkło.

„Elektryczne śmieci to z jednej strony bogactwo cennych surowców, z drugiej – prawdziwa bomba ekologiczna. Zużyty sprzęt może zawierać w sobie niebezpieczne substancje, jak kadm czy rtęć, które w procesie przetwarzania zostaną zneutralizowane i nie trafią do gleby lub wody. Zachęcamy mieszkańców Radomia, by skorzystali z okazji i zrobili porządki w swoim otoczeniu. Przy okazji pomogą miastu w walce o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu 2024.”

– mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Zbiórka to jeden z elementów programu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez Miasto Radom, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Polska.