Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu i wygraj 10 000 złotych! Finał Konkursu coraz bliżej

Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu i wygraj 10 000 złotych! Finał Konkursu coraz bliżej

Czwarta edycja konkursu „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” dobiega końca. O główną nagrodę, czyli 10 tysięcy złotych walczą cztery studenckie zespoły. Zwycięzców poznamy już 11 października. W ostatnim etapie zmagań kosmiczne sondy przejdą test na Polu Marsjańskim Politechniki Świętokrzyskiej.

Marsjańskie wyzwania

Pierwszy etap formalnej oceny studenckich łazików marsjańskich odbędzie się 10 października na Politechnice Świętokrzyskiej. Komisja oceni m.in. sposób wykonania i zgodność prac z regulaminem. Punkty przyznawane będą za użycie materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, wartość edukacyjną pojazdu oraz estetykę i płynność poruszania się.

Dzień później – 11 października, o godzinie 9.00 – żacy zaprezentują sondy z recyklingu w terenie, czyli na specjalnie przygotowanym Polu Marsjańskim. Podczas drugiego etapu zespoły będą mogły uzyskać dodatkowe punkty, na przykład za sterowanie głosem czy funkcję pływania lub latania.

„Jestem przekonana, że w tegorocznej edycji studenci Politechniki Świętokrzyskiej również pozytywnie nas zaskoczą. Już analiza przesłanych do nas koncepcji łazików marsjańskich pokazała, że będzie to zaciekła i bardzo ciekawa rywalizacja. Przy okazji przypomnimy nie tylko studentom, ale także kielczanom jak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci i jak duży drzemie w nich potencjał. Jednak, aby mogły one zostać poddane recyklingowi każdy z nas musi zadbać o to, by trafiły do czerwonego pojemnika, PSZOK-u lub innego punku zbiórki elektroodpadów.”

– mówi Monika Wyciechowska z RLG Polska

Edukacyjny wymiar elektrycznych śmieci

Po prezentacji łazików na Marsjardzie uczestnicy konkursu będą mogli wziąć udział w części wykładowej, podczas której głos zabiorą m.in. eksperci zajmujący się edukacją ekologiczną, branżą kosmiczną oraz wykładowcy Politechniki Świętokrzyskiej. Nie zabraknie także prelekcji dotyczących selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się o godzinie 11.00 przy Polu Marsjańskim. Wręczone zostaną trzy nagrody – główna w kwocie 10 tysięcy złotych oraz dwa wyróżnienia. Lista laureatów opublikowana zostanie także na stronie internetowej Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Bardzo nas cieszy, że w czwartej edycji konkursu rywalizują cztery zespoły studenckie. Jedna z prac konkursowych jest nawet przedmiotem pracy magisterskiej. Poprzednie odsłony konkursu pokazały, że naszym studentom nie brakuje ani pomysłowości, ani zaangażowania. Jestem pewna, że także z tegorocznych prac będziemy dumni.”

– mówi Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej

Kosmiczna #smart edukacja

Finałowi konkursu na budowę łazika marsjańskiego z recyklingu elektrycznych śmieci towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w EKOsztafecie i wykonać świece z pszczelej węzy. Od godziny 11.30 na Polu Marsjańskim będą mogły także sprawdzić się zdalnie sterowane pojazdy należące do kielczan.

„To dzięki łazikom marsjańskim Czerwona Planeta ma przed nami coraz mniej tajemnic. Eksplorujące Marsa pojazdy muszą radzić sobie w ekstremalnych warunkach. Te, stworzone przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej podobnie, choć będą miały jeszcze jedno ważne zadanie. Wspierać nas w niestandardowej edukacji ekologicznej, dotyczącej prawidłowego postępowania z elektrycznymi śmieciami. Jestem pewna, że finał konkursu dostarczy nam niezapomnianych wrażeń a mieszkańcy zobaczą kolejny, praktyczny wymiar recyklingu.”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Konkurs „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Partnerami studenckich zmagań są: RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Politechnika Świętokrzyska oraz MB Recycling.