”Elektryczne śmieci na deskach”

”Elektryczne śmieci na deskach”

Elektryczne śmieci i scena teatralna – czy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach pokazali, że mogą … i to wiele. Pod okiem nauczycielki Katarzyny Orzechowskiej dzieci przygotowały spektakl, w którym w jednej z głównych ról obsadziły zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przedstawienie to element kampanii edukacyjnej, realizowanej przez Fundację Odzyskaj Środowisko i RLG Relectra Polska.

Witajcie w naszej bajce!

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, Jaś i Małgosia zabłądzili w świętokrzyskiej puszczy. Szukając drogi do domu, trafili do chatki, w której mieszkały dwie czarownice. Gdy tylko wiedźmy zobaczyły na progu zagubione dzieci, zaprosiły je do środka i zaproponowały poczęstunek. Wyjęły ze skrzyni mikser i zabrały się do robienia naleśników. Niestety już po chwili sprzęt odmówił posłuszeństwa i trafił do kosza na śmieci. A wtedy do chaty wszedł inspektor ochrony środowiska….

Tak zaczyna się teatralna opowieść, przygotowana przez uczniów klasy 3e Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach, której głównym przesłaniem jest odpowiednie postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W trakcie spektaklu na scenie pojawiają się kolejni „mali” eksperci i wyjaśniają świętokrzyskim czarownicom, jak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci. Tłumaczą czym są elektroodpady i co można do nich zaliczyć. Opowiadają o zawartych w nich niebezpiecznych substancjach i chorobach jakie mogą wywołać, przypominają też o tym, ile cennych surowców można odzyskać ze starego komputera lub zepsutego telefonu. Podpowiadają także wiedźmom, by na przyszłość – zamiast wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do kosza na śmieci, poszukały czerwonego pojemnika. A tych w całej Polsce jest około 1800, w ponad stu aglomeracjach.

„Czerwony pojemnik to nie tylko główny bohater przygotowanego przez uczniów spektaklu, ale także bohater naszych działań edukacyjnych, prowadzonych z Fundacją Odzyskaj Środowisko a ukierunkowanych na przetwarzanie elektrycznych śmieci. Odzyskiwanie cennych surowców i unieszkodliwianie substancji niebezpiecznych, zawartych w elektroodpadach, nie byłoby możliwe bez zaangażowania mieszkańców. Dlatego bardzo się cieszę, że wiedza o przeznaczeniu czerwonych pojemników trafia do najmłodszych już w szkole, zwłaszcza w tak ciekawej formie jak przedstawienie przygotowane przez dzieci.”

– mówi Monika Wyciechowska z RLG

„Edukując o odpowiednim postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym stawiamy na nieszablonowe podejście. W trakcie spektaklu, to nie nauczyciele, a dzieci przekazują wiedzę swoim kolegom i ta ”przysłowiowa” skorupka, nasiąka ważnymi informacjami, niejako przypadkiem, w atmosferze świetnej zabawy.”

– podkreśla Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Spektakl to jeden z elementów kampanii edukacyjnej, realizowanej wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.