Radom „Elektryczne śmieci z domu, drzewko do salonu”
Zamiast starego telewizora, zużytej pralki czy zepsutej lokówki świąteczna choinka? To możliwe! Już 14 grudnia mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie pozbyć się elektrycznych śmieci i otrzymać drzewko. Zbiórka odbędzie się na parkingu przy Urzędzie Miasta.
Nie przechowuj, oddaj!
Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pozbyć się zepsutych lub niepotrzebnych urządzeń w godzinach od 10.00 do 12.00 . Kontenery na odpady staną na parkingu przy Urzędzie Miasta, u zbiegu ulic Kilińskiego i Staszica. Będzie można do nich wrzucać zarówno większy sprzęt RTV i AGD, czyli pralki, lodówki, zmywarki czy kuchenki, jak i mniejszą elektronikę codziennego użytku. Przekazane e-odpady trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mieszkańcy otrzymają świąteczne drzewko w zamian za jedną sztukę wielkogabarytowego sprzętu lub trzy mniejsze elektryczne śmieci.
„Porzucane w lasach śmieci, w tym także elektroodpady, to problem, z którym borykamy się cały czas. Dlatego cieszymy się z każdej inicjatywy, dzięki której elektryczne śmieci trafiają tam gdzie ich miejsce. By podziękować mieszkańcom za troskę o środowisko naturalne będziemy im wręczać świąteczne choinki”.
– mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
Zebrane w ramach zbiórki elektrosprzęty zostaną wliczone do wyniku miasta w programie Polska Stolica Recyklingu. Im większa liczba oddanych elektroodpadów w przeliczeniu na mieszkańca, tym większa szansa na zwycięstwo.
„Zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z okazji i zrobili przedświąteczne porządki. W ten sposób przysłużą się i środowisku naturalnemu, i miastu. Każdy elektryczny śmieć, który zamiast na wysypisko trafi do zakładu przetwarzania, to z jednej strony mniej zanieczyszczeń, z drugiej – ochrona zasobów naturalnych naszej planety.”
– mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko
Zbiórka to jeden z elementów programu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez Miasto Radom, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Relectra Polska.
Współorganizatorem akcji jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Patronat honorowy nad akcją objęła Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.