EKOlogiczny Turniej Szachowy w Wałbrzychu

EKOlogiczny Turniej Szachowy w Wałbrzychu

Co może łączyć jedną z najstarszych gier strategicznych na świecie z elektrycznymi śmieciami? Odpowiedź na to pytanie już 20 grudnia na wałbrzyskim Rynku, gdzie rozegrany zostanie EKOlogiczny Turniej Szachowy. Przy okazji każdy będzie mógł zobaczyć piony i figury wykonane z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Ekologiczne Roszady

EKOlogiczny Turniej Szachowy rozpocznie się o godzinie 14.00. w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. Udział w zmaganiach mogą wziąć i młodsi i starsi. Przewidziano cztery kategorie klasyfikacyjne – do lat 8, 12, 18 oraz Open. Podczas Turnieju uczestnicy będą mogli zobaczyć unikatowe bierki wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci, m.in. z kabli czy klawiszy od pilotów telewizyjnych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także prelekcja, poświęcona odpowiedniemu postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

„Bardzo się cieszę, że EKOlogiczny Turniej Szachowy zawita do Wałbrzycha. W ten sposób połączymy sportową rywalizację z promowaniem proekologicznych postaw. Chcemy przypomnieć naszym mieszkańcom, jak wielkie znaczenie ma selektywna zbiórka elektroodpadów. Stare czy zepsute urządzenia powinny trafiać do czerwonych pojemników lub PSZOKów, dzięki czemu zawarte w nich szkodliwe substancje, nie zagrożą środowisku naturalnemu.”

– mówi Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha

Królewska gra

Początki szachów sięgają piątego wieku naszej ery. Gra narodziła się w Indiach, gdzie nosiła nazwę „czaturanga”. Na przestrzeni wieków ewoluowała i cieszyła się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród monarchów. Do Polski szachowe rozgrywki dotarły najprawdopodobniej w XII wieku, za panowania króla Bolesława Krzywoustego. Według ekspertów gra poprawia koncentrację i umiejętność przewidywania, uczy też logicznego myślenia i odpowiedzialności za własne decyzje. Nie tylko na planszy, ale również w codziennym życiu.

„EKOlogiczny turniej szachowy to doskonała okazja, by przypomnieć, że w trosce o środowisko, podobnie jak w szachach, liczy się każdy ruch. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, te trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskiwane są cenne surowce. Z kolei z przetworzonych elektroodpadów, my możemy tworzyć unikatowe zestawy szachowe”

– mówi Daniel Tatarek z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Zwycięzca każdej z kategorii wiekowych będzie mógł zagrać w Wielkim Międzymiastowym Ekologicznym Turnieju Szachowym, który odbędzie się w lutym 2025 roku w Kielcach.

Turniej to jeden z elementów projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez Miasto Wałbrzych, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AUAREKO.