Bardziej zielone i przyjazne zapylaczom miasto! Oficjalne zakończenie projektu „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni”

Bardziej zielone i przyjazne zapylaczom miasto! Oficjalne zakończenie projektu „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni”

Nasadzenia nowych drzew miododajnych, kilka odsłon warsztatów edukacyjnych a na zakończenie – konferencja naukowa, poświęcona m.in. zagadnieniom recyklingu elektrycznych śmieci. 6 listopada w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni”, realizowanego wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko i Miasto Kraśnik. Zadanie to jeden z elementów obchodów 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Edukacja poza standardami

Konferencja pdosumowująca projekt rozpocznie się o godzinie 9.00 w Centrum Kultury i Promocji, przy ulicy Kościuszki 26 w Kraśniku. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, miasta Kraśnika, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Lasów Państwowych.

Podczas spotkania zaplanowano prezentację projektu „Zasadźmy 550 drzew”, związanego z jubileuszem Województwa Lubelskiego oraz prelekcje naukowe. Prelegenci będą mówić o znaczeniu zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zagrożeniach wynikajacych z powstawania dzikich wysypisk w lasach oraz o roli drzew miododajnych. Głos zabierze również Krzysztof Żejma, pszczelarz opiekujący się miejską pasieką z recyklingu w Kraśniku.

„Bardzo się cieszę, że wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko mogliśmy zrealizować projekt, dzięki któremu liczba drzew w naszym mieście znacznie wzrosła. W ten sposób Kraśnik stał się nie tylko bardziej zielony, ale też jeszcze bardziej przyjazny pszczołom. Przy okazji przypomnieliśmy mieszkańcom jak ważne jest odpowiednie postępowanie z elektrycznymi śmieciami. Nie tylko przy okazji realizowanych projektów, ale w naszym codziennym życiu.”

– mówi Krzysztof Staruch, burmistrz Miasta Kraśnika

Konkursowe działania

W ramach zadania publicznego „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni”, nad zalewem przy ulicy Nadstawnej zasadzonych zostało 200 nowych drzewek miododajnych. Przy okazji uczniowie z kraśnickich szkół podstawowych i średnich mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Poza zdobywaniem wiedzy o praktycznym wymiarze recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, samodzielnie wykonywali własne kompozycje z elektrycznych śmieci. Chętni mogli także wziąć udział w nauce na sportowo, czyli pobiec w EKOsztafecie oraz poznać tajemnice czerwonego pojemnika.

„Podczas naszych warsztatów młodsi i starsi uczniowie mogli przekonać się, że recykling elektrycznych śmieci ma sens. Pokazaliśmy im, że z elementów pochodzących z przetwarzania zużytego sprzętu mogą powstawać wspaniałe rzeczy – czerwone domki dla pszczół, przepiękna i unikatowa biżuteria, eleganckie szachy. Co więcej, sami mogli wykonać niezwykłe kompozycje w szkle. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie procentować w przyszłości.”

– mówi Katarzyna Nosek z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Projekt „Zasadzimy Przyszłość – Kraśnik w zieleni” został zrealizowany w ramach Konkursu „ZasadźMY 550 drzew”, finansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.