Baterie – mała rzecz, duże zagrożenie

Baterie – mała rzecz, duże zagrożenie



Baterie są nam bardzo potrzebne, co roku kupujemy ich coraz więcej. Po zużyciu mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Dowiedz się więcej o tym jak oszczędzać baterie, jakie substancje zawierają i dlaczego warto je wyrzucać do odpowiednich pojemników.

Niektórzy stwierdzą, że dawno już nie kupowali zwykłych baterii paluszkowych i pewnie mogliby sobie bez nich poradzić. Jednak te same osoby, na co dzień używają telefonu, laptopa, szczoteczki elektrycznej właśnie na baterie. Baterie zmieniają swoje konstrukcję, ale nie zmieniają swoich funkcji. Są praktyczne, jednak po zużyciu mogą stanowić dla nas zagrożenie. Dlatego ważna jest selektywna zbiórka baterii i ich recykling.

W naszym artykule dowiesz się jak wygląda:

Sprzedaż baterii w Polsce

Jak zmniejszyć zużywanie baterii?

Jak dbać o baterie?

Jak działają baterie?

Jak metale ciężkie mogą niszczyć nasze zdrowie?

Ochrona środowiska przez selektywną zbiórkę baterii

Wszystkie baterie oznaczone są, jako odpad niebezpieczny, którego nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników na odpady komunale. Od 2006 roku Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie obowiązek zbiórki zużytych baterii na poziomie 45% w ciągu 10 lat. Polska spełnia te wymogi od 2016 roku. Jednak nie powinniśmy martwić się statystykami i wymogami Unii Europejskiej, tylko naszym zdrowiem i środowiskiem, jakie zostawimy po sobie. Tak naprawdę to my, jako użytkownicy jesteśmy odpowiedzialny za to, co się stanie ze zużytą baterią. Wystarczy jedynie pamiętać, że należy ją wyrzucić do odpowiedniego pojemnika lub kartonu. Firmy, które zbierają zużyte baterie otwierają jak najwięcej punktów zbiórki, aby każdy miał do nich łatwy dostęp. Baterie można zostawiać w szkołach i przedszkolach, na pocztach i w supermarketach w specjalnie oznaczonych pojemnikach. Większość z nas bywa w takich miejscach niemal codziennie. Każda gminna prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie możemy oddać śmieci wielkogabarytowe, odpady niebezpieczne i właśnie baterie. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi użytkownikami baterii powinniśmy je oszczędzać, ograniczyć zużycie i przede wszystkim wyrzucać do odpowiednich pojemników – tak, aby substancje toksyczne zostały unieszkodliwione, a materiały, z których zostały wyprodukowane, można było odzyskać i użyć ponownie, z zyskiem dla energii i środowiska. Pamiętajmy, że tak mały gest jak zaniesienie baterii do właściwego pojemnika, może uchronić nasze zdrowie i środowisko, w jakim żyjemy.

Materiał powstał w ramach projektu edukacyjnego z CCR Polska Sp. z o.o. „Bateria – mała rzecz, duże zagrożenie”