Znamy zwycięzców Polskiej Stolicy Recyklingu 2023

Znamy zwycięzców Polskiej Stolicy Recyklingu 2023

8 marca w czasie Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja- Edukacja- Środowisko poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiej grywalizacji. Zaszczytny tytuł i statuetkę otrzymała Biała Podlaska. Główną nagrodę 50 000 złotych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia z Białej Podlaskiej. Wśród nagrodzonych znalazła się także Łódź zdobywając tytuł Polskiej Stolicy GOZ. Nagrody zdobyli również: Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu, Politechnika Świętokrzyska, Szkoła Podstawowa nr 3 im Stanisława Staszica w Żyrardowie, Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Inowrocławiu. Organizatorem Programu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

EKOzwroty się liczą

190 instytucji z 45 miast z całej Polski walczyło o punkty w ramach EKOzwrotów. Jest to bezpłatna usługa Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz InPost, która wpisuje się gospodarkę cyrkularną.

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących”

– tłumaczy Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Nagrodę główną otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia z Białej Podlaskiej, która w ramach EKOzwrotów wysłała 1415 kilogramów, co oznacza około 7000 przedmiotów, które zostały zawrócone na rynek. Nagrody specjalne, 20 000 złotych oraz statuetki w nurcie trash art, otrzymały:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Mielcu w kategorii tekstylia
  • Politechnika Świętokrzyska w kategorii książki
  • Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica z Żyrardowa w kategorii obuwie
  • Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie w kategorii elektronika
  • Szkoła Podstawowa nr 1 z Inowrocławia w kategorii artykuły dziecięce

Smart community

Wspólnym mianownikiem dla rywalizacji miast i instytucji jest niestandardowa edukacja ekologiczna w praktycznej odsłonie skierowana do wszystkich grup wiekowych. Zaangażowanie społeczności skupionych wokół instytucji, a także mieszkańców na rzecz ochrony środowiska pozwala nam chronić cenne zasoby i tworzyć bardziej inteligentne miasta w duchu green city.

„Odbierając piękną statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu w czasie Kongresu Miast i Biznesu w Łodzi usłyszałem wiele gratulacji i słów podziwu. One należą się Wam – wszystkim mieszkańcom Białej Podlaskiej. Dziękuję za Wasze zaangażowanie zarówno w zbiórki elektrycznych śmieci, jak też pomoc naszej szkole w zdobywaniu punktów dzięki EKOzwrotom. Pokazaliśmy wszyscy, że umiemy działać wspólnie na rzecz naszego miasta, naszej społeczności oraz na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jestem dziś dumny i szczęśliwy, że jesteśmy Polską Stolicą Recyklingu, a nasza Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia z nieocenioną koordynator p. Magdaleną Sosnowską pokonała prawie 200 instytucji z całej Polski”

– mówi Michał Litwiniuk, Prezydent Białej Podlaskiej

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory
Partner merytoryczny: InPost Green City
Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu