Czerwone pojemniki debiutują w Bytomiu!

Czerwone pojemniki debiutują w Bytomiu!

W czwartek 15 października w jednym z najstarszych miast Górnego Śląska rozlokowanych zostanie 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na elektryczne śmieci. Bytom dołącza do projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez MB Recycling, organizację odzysku CCR oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Udział w projekcie pozwoli bytomianom szybko, bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się elektrycznych odpadów. Dodatkowo, mieszkańcy zyskają dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej, a już wiosną na terenie miasta staną ekologiczne ule.

Razem możemy więcej

Głównym celem projektu Elektryczne Śmieci jest stworzenie mieszkańcom możliwości łatwej utylizacji elektroodpadów. Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Recykling – krok ku dobrej przyszłości

Wszystkie pojemniki wyróżnia intensywna czerwona barwa, która ma wzywać mieszkańców Bytomia do działania. Umieszczone na nich infografiki wskazują jaki konkretnie sprzęt może się w nich znaleźć. „Produkcja elektrycznych odpadów z roku na rok przyśpiesza. Eksperci obliczyli, że w 2030 roku wyprodukowanych zostanie aż 74 miliony ton elektrycznych odpadów. Z jednej strony na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie, które ułatwiają nam codzienne życie i pracę, z drugiej warto pamiętać, że zniszczony lub zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ma szansę zostać ponownie wykorzystany dzięki recyklingowi. To jest najlepsza droga do tego, by chronić naturalne piękno naszej planety. Recykling jest krokiem ku dobrej przyszłości nas wszystkich” – mówi Monika Wyciechowska z CCR RELECTRA O.O. SEiE S.A.

Pszczoły w realu i …online

Na czerwonych pojemnikach znajduje się także symbol pszczoły, który stanowi zapowiedź powstania w Bytomiu miejskiej pasieki. Już wiosną mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć charakterystyczne czerwone ule w części wykonane z materiałów z recyklingu. Zaprojektowane przez pszczelarza i grafika, Tomasza Waśkiewicza, staną się domem dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół. O tajemnicach tych niezwykłych owadów:  skąd wiedzą, który ul jest ich; jak ostrzegają się przed niebezpieczeństwem oraz jaką długość mają ich żądła będzie można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi integralną część innowacyjnej platformy edukacyjnej: Szkolnego Centrum Recyklingu. Jego debiut planowany jest  pod koniec października. Znajdą się w nim gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu.

Lista lokalizacji pojemników:
  1. ul. Siemiradzkiego 9 – Śródmieście
  2. ul. Pułaskiego 71 (lodowisko)- Śródmieście
  3. ul. Wrocławska 43 – Śródmieście
  4. ul. Jeziorańskiego „1c” – Miechowice
  5. pl. Słoneczny 2 – Miechowice
  6. ul. Falista „2” – Karb
  7. ul. Konstytucji 54 – Bobrek
  8. ul. Broniewskiego 1 – Szombierki
  9. ul. Wyzwolenia „”6b” – Szombierki
  10. ul. Zielna 25,25A „14b” – Szombierki