Czerwone pojemniki już w Krośnie!

Czerwone pojemniki już w Krośnie!

Ustawione w siedmiu lokalizacjach miasta Krosno, pojemniki przeznaczone są do zbiórki zepsutego i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Umieszczone w ramach projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko i organizację odzysku AURAEKO, stanowią milowy krok w budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta.

Dbanie o środowisko oraz wygoda w jednym!

Pojemniki, wstawione nieodpłatnie i obsługiwane przez firmę MB Recycling, znacznie zmniejszą problem pozbywania się elektrycznych i elektronicznych śmieci – bez szkody dla przyrody. Dzięki nim zbiórka zużytego sprzętu staje się znacznie wygodniejsza; mnogość lokalizacji sprawia, że znika potrzeba transportowania elektroodpadów gdzieś na drugi koniec miasta.

Pojemniki znajdują się w poniższych lokalizacjach:

  • ul. Lwowska 28a, przy „śmietniku” Urzędu Miasta Krosna
  • ul. Fredry 12, baza MPGK Krosno sp. z o.o.
  • ul. Kolejowa, wewnątrz blokowiska przy altanie śmietnikowej
  • ul. Popiełuszki, w dzielnicy Polanka przy pojemnikach na odzież
  • ul. Grunwaldzka – Suchodół (koło wiaty przystankowej – SUCHODÓŁ DOM LUDOWY)
  • skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i ul. Magurów (na placu z kostki, przy okrągłym słupie ogłoszeniowym)
  • ul. Lelewela (koło wiaty śmietnikowej przy bloku nr 24)
Nowoczesne bezpieczeństwo

Dzięki czerwonym pojemnikom zbiórka elektroodpadów stanie się nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza – mówi zastępca prezydenta miasta, Tomasz Soliński.  Kontenery wyposażone są bowiem w infografikę, pokazującą, jaki sprzęt należy w nich umieszczać: zepsutą drukarkę, stary mikser lub blender, laptop – oraz każdy sprzęt nie większy niż 50 cm. Do pojemników powinny trafiać również baterie oraz akumulatory. System Elektryczne Śmieci świetnie wpisuje się w ideę Smart City: to nowoczesne, zintegrowane narzędzie, łączące technologię z bezpieczeństwem. Każdy kontener posiada opomiarowanie wypełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia, których zadaniem jest chronić środowisko przed niebezpiecznymi substancjami, pochodzącymi z elektroodpadów i baterii. Materiały, wykorzystywane w produkcji małego sprzętu elektronicznego i elektrycznego do codziennego użytku powinny zostać powtórnie przetworzone – w dzisiejszych czasach coraz większa ilość nowopowstałych urządzeń korzysta z elementów pochodzących z recyklingu – informuje prezes MB Recycling, Bartłomiej Hajduk

Działania wspierające i… pszczoły

Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO wesprze dodatkowo miasto w działaniach proekologicznych, uruchamiając dla szkół specjalną platformę edukacyjną  – Szkolne Centrum Recyklingu (SCR). Materiały edukacyjne, które znajdą tam uczniowie i nauczyciele, pomogą przeprowadzić zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Dzięki przyjaznej formie przekazu umożliwią pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży w temacie recyklingu elektrycznych śmieci oraz ich wpływu na środowisko naturalne.

A co na czerwonych pojemnikach robią pszczoły?

To nie prosta ozdoba, pomimo uroczego wyglądu… W ramach działań edukacyjnych w mieście tworzone będą pasieki; elementy uli częściowo pochodzą z odzyskanego w procesie recyklingu materiału. Ma to pokazać mieszkańcom w sposób namacalny, w jaki sposób ze „śmieci” stworzyć coś naprawdę pożytecznego i dobrego. Pszczoły z obrazka budują ule, a my, dbając o środowisko naturalne, budujemy swoją lepszą przyszłość – zaznacza prezes AURAEKO, pani Gabriela Leszczyńska. – Być może wydaje się to niewiele, ale właściwa zbiórka oraz wygodny do niej dostęp dzięki czerwonym pojemnikom zaprocentuje dużo bardziej, niż dziś sądzimy. Dzięki temu za kilkadziesiąt lat będziemy mieć wciąż piękne góry, a nie – góry elektrycznych śmieci.