Czerwone pojemniki na elektryczne śmieci debiutują w Chełmie!

Czerwone pojemniki na elektryczne śmieci debiutują w Chełmie!

Dziewięć charakterystycznych, czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło we wszystkich dzielnicach Chełma. Na bazie umowy zawartej przez Urząd Miasta z MB Recycling, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz organizacją odzysku AURAEKO, chełmianie będą mogli bezpiecznie i szybko pozbyć się zalegających w ich domach elektrycznych śmieci. Przetworzone w specjalnych zakładach wrócą  do Chełma już wiosną w postaci ekologicznych uli. Miejską pasiekę będą tworzyć czerwone domy dla pszczół w części wykonane z recyklingu.

Łatwo jest być eko!

Symbolem projektu „Elektryczne Śmieci” jest nowoczesny pojemnik w kolorze czerwonym, do którego można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc np. nieużywane czy zepsute telefony, laptopy, suszarki, tostery, ale także baterie i tonery. „Od wielu latUrząd Miasta podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. Dołączając do projektu, wzięliśmy pod uwagę rekomendację Związku Miast Polskich,  pozytywne doświadczenia innych miast-partnerów projektu oraz potrzeby naszych mieszkańców. Cieszę się, że od dziś chełmianie będą mogli w tak prosty sposób pozbyć się zalegających w ich domach elektrycznych odpadów, które poddane zostaną recyklingowi” – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Przystąpienie miasta do projektu „Elektryczne śmieci” jest całkowicie bezpłatne i w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta. Obsługa czerwonych pojemników jest także bezkosztowa.

Miejska pasieka

Prawidłowa utylizacja elektrycznych odpadów pozwala na ich recykling, czyli odzysk cennych surowców i substancji. „Mieszkańcy Chełma wyrzucając elektryczne śmieci do dedykowanych czerwonych pojemników chronią siebie, swoje zdrowie, ale także środowisko naturalne. Warto podkreślić, że oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, z części odzyskanych materiałów powstaną ekologiczne ule, które już wiosną trafią do Chełma, by cieszyć oczy mieszkańców i turystów.” – mówi Gabriela Leszczyńska, prezes zarządu AURAEKO. Miejska pasieka, którą zamieszka od 80 do 100 tys. pszczół, zostanie otoczona opieką zawodowego pszczelarza.

Nauka i zabawa w jednym!

O zwyczajach pszczół, ich „tańcach” oraz rolach w ulu można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi integralną cześć nowoczesnej platformy edukacyjnej: Szkolnego Centrum Recyklingu.  Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pasjonaci szeroko pojętej ekologii znajdą tam materiały tworzone przez ekspertów: teoretyków i praktyków z dziedziny ochrony środowiska i recyklingu. „Artykuły edukacyjne, scenariusze lekcji, komiksy, bajki, filmy, infografiki, prezentacje multimedialne oraz słuchowiska radiowe to tylko niewielka zapowiedź tego, co przygotowaliśmy. „Na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu można się zaprzyjaźnić ze Strażnikiem Wehikułu Czasu, poznać krnąbrną Księżniczkę, zobaczyć elektropotwory, ale także z bliska przyjrzeć się pracowitym pszczołom. Chcemy, by sposób przekazu informacji był na tyle ciekawy, aby zdobywanie wiedzy przychodziło w naturalny sposób”- tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ramach projektu „Elektryczne Śmieci” w Chełmie stanie 9 czerwonych pojemników.

Lista  lokalizacji:

ADM I

  1. ul. Wołyńska 3 (obok pojemników na odzież używaną Ecotexil)                1 szt. 
  2. ul. Wołyńska 13                                                                                            1 szt.
  3. ul. Piłsudskiego 30 b                                                                                    1 szt.

ADM II

  1. ul. Powstańców Warszawy 1 (obok Przedszkola nr 14)                               1 szt.

ADM III

  1. ul. Połaniecka 9                                                                                                        1 szt.
  2. ul. Wolności 37-39                                                                                                 1 szt.

ADM IV

  1. ul. Gen. Maczka 5                                                                                                    1 szt.
  2. ul. K. Szymanowskiego 15                                                                                  1 szt.
  3. ul. Wirskiego 4                                                                                                         1 szt.