Czerwone pojemniki w Białymstoku 

Czerwone pojemniki w Białymstoku 

14 maja o godz. 12.30, przy ulicy Depowej w Białymstoku,  w pobliżu czerwonego pojemnika na elektryczne śmieci, odbędzie się konferencja pasowa z udziałem zastępcy prezydenta Rafała Rudnickiego oraz przedstawicieli projektu Elektryczne Śmieci – Fundacji Odzyskaj Środowisko i RLG Polska. 

Czerwone pojemniki odgrywają kluczową rolę w procesie recyklingu odpadów elektrycznych, a tym samym … w trosce o nasze środowisko. W ciągu ostatnich lat na terenie Białegostoku stanęło ich ponad 90. To efekt podpisanej we wrześniu 2022 roku umowy o współpracy pomiędzy miastem, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling Sp. z o.o. Co ważne, miasto nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów, a zebrane elektroodpady zostaną ponownie wykorzystane.

„Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Białegostoku zyskali możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Jestem przekonany, że 93 rozlokowane na terenie miasta czerwone pojemniki zwiększą efektywność gospodarki odpadami. Dzięki temu Białystok przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego”

– mówi Rafał Rudnicki, z-ca prezydenta Białegostoku

Czerwone Pojemniki zostały zaprojektowane tak, by ułatwić segregację i recykling elektroodpadów. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wymiarach do 50 cm oraz baterie i tonery. Na każdym pojemniku znajdują się infografiki podpowiadające jakie dokładnie urządzenia mogą do niego trafiać. Jest także informacja o postępowaniu w przypadku posiadania elektrycznych śmieci większych rozmiarów.

„ Każde urządzenie, które trafi do recyklingu zamiast na wysypisko, to krok w stronę lepszej przyszłości dla nas i naszej planety. Zachęcamy do regularnego korzystania z czerwonych pojemników i dawania zużytym elektrosprzętom drugiego życia. To od nas zależy jaką planetę zostawimy następnym pokoleniom. Integracyjnym elementem projektu jest edukacja ekologiczna, dlatego zapraszamy także do korzystania z platformy Szkolne Centrum Recyklingu. Mam nadzieję, że już wkrótce w Białymstoku pojawią się ule z recyklingu ”

– podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko