Czerwone pojemniki w Świdniku

Czerwone pojemniki w Świdniku

Świdnik ma już własne czerwone pojemniki!

Na początku sierpnia do Świdnika trafiły bezpłatnie pojemniki dedykowane do zbiórki elektrycznych i elektronicznych śmieci. Zostaną ustawione w siedmiu punktach miasta i będę służyły mieszkańcom. Czerwone pojemniki trafiły do miasta w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko i organizację odzysku AURAEKO.

Wygodne rozwiązanie pod ręką mieszkańców!

Charakterystyczne czerwone kontenery wstawiła i będzie obsługiwała firma MB Recykling. Dzięki nim problem z pozbyciem się małego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego znacznie się zminimalizuje. Pojemniki zapewniają wygodną, selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, bez potrzeby wożenia ich na drugi koniec miasta, czy – co gorsze – wyrzucania gdzie bądź nawet do odpadów komunalnych. Pojemniki znajdują się w poniższych lokalizacjach:

  • ul. Kopernika 4 (przy parkingu obok wiaty śmietnikowej;
  • na utwardzonym miejscu przy ul. Hryniewicza obok pojemników na odpady selektywne;
  • ul. Kościuszki działka nr 1259/123;
  • Słowackiego 11 - zabudowa wielorodzinna;
  • Niepodległości 19 - zabudowa wielorodzinna;
  • Reja 6 - zabudowa wielorodzinna;
  • Harcerska 19 - zabudowa jednorodzinna.
Nowoczesne bezpieczeństwo

Wychodząc na przeciw zmieniającym się czasom i w trosce o dobro naszych mieszkańców, udostępniamy 7 nowoczesnych pojemników na elektryczne śmieci, które w bezpieczny sposób pozwolą na pozbycie się z domów starych urządzeń – mówi zastępca burmistrza, Marcin Dmowski. Na kontenerach znajduje się informacja, jaki zużyty sprzęt należy w nich umieszczać np.: stary laptop, blender, drukarka czy telefon, a także, co istotne baterie i akumulatory. Jedyne o czym należy pamiętać, to umieszczane tam elektryczne śmieci nie może być większy niż 50 cm. System Elektryczne Śmieci to nowoczesne, zintegrowane narzędzie, łączące smart technologię z bezpieczeństwem. Według słów prezesa MB Recykling, Bartłomieja Hajduka, każdy z pojemników wyposażony jest w opomiarowanie wypełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia, chroniące środowisko przed niebezpiecznymi substancjami z elektroodpadów i baterii. Pierwiastki i materiały, wykorzystywane w produkcji niewielkich urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień, mogą i powinny zostać powtórnie przetworzone; obecnie produkowane sprzęty już są w coraz większym stopniu wytwarzane z elementów pochodzących z recyklingu.

Odlotowe czerwone pojemniki

Uważne oko oprócz zamieszczonych na kontenerach grafik sprzętów wypatrzy też wizerunki pszczół – i nie są one tam przypadkowo – w ramach działań edukacyjnych będzie możliwość stworzenia w mieście pasieki, a ule będą częściowo pochodziły z elementów recyklingowych. Świdnik tym samym dołączył do miast, które chcą aktywnie dbać o poprawę jakości środowiska naturalnego, a tym samym – o przyszłość swoich mieszkańców. Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO planuje dodatkowo wesprzeć samorząd w działaniach proekologicznych, uruchamiając dla szkół specjalną platformę edukacyjną - Szkolne Centrum Recyklingu (SCR). Zamieszczane na platformie materiały edukacyjne, dedykowane do przeprowadzenia gotowych zajęć w klasach o różnym profilu wiekowym, umożliwią pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży w temacie recyklingu elektrycznych śmieci oraz ich wpływu na środowisko naturalne. Jak podkreśla prezes AURAEKO, pani Gabriela Leszczyńska, budowanie świadomości mieszkańców o właściwym postępowaniu ze zużytymi urządzeniami elektronicznymi jest równie ważne jak umożliwienie mieszkańcom wygodnego pozostawienia elektrycznych śmieci w czerwonych pojemnikach. I nie zobaczymy tego być może dziś czy jutro, ale nasi potomkowie mogą mieć problem z rzeczami, które my uważamy za oczywiste – czystym powietrzem, czystą wodą, zielenią traw i drzew.