Czysta Polska i Elektryczne Śmieci: Bytom
ZASADA 3 R – co to takiego?
Każdego dnia zmagamy się ze zjawiskiem produkcji ogromnej ilości śmieci. Nic dziwnego, że jest ich aż tyle. Wystarczy wykonać mały „eksperyment” pokazujący nadprodukcję opakowań i produktów, udając się do dużego dyskontu, a nawet… pobliskiego osiedlowego sklepiku. Półki sklepowe aż uginają się tam pod ciężarem kremów poprawiających drobne „niedoskonałości urodowe”, torebek foliowych piętrzących się przy sklepowych kasach czy urządzeń RTV i AGD, dostępnych już nawet w najmniejszych sklepikach. Co zatem zrobić, abyśmy my sami, byli bardziej przyjaźni naszej planecie, a tym samym: samemu sobie? Poznaj ZASADĘ 3 R: REDUCE, REUSE, RECYCLE.
Po pierwsze: REDUCE, a więc OGRANICZ. Zanim udasz się do sklepu – pomyśl: czy naprawdę tego potrzebuję? Czy zakup nowego modelu telefonu jest naprawdę konieczny, skoro stary jest jeszcze sprawny? Idąc do sklepu po krem poprawiający drobne „niedoskonałości urodowe” warto patrzeć na sposób zapakowania produktu. Kupując produkt możemy ograniczyć ilość śmieci, sięgając po ten, zapakowany proekologicznie: im mniej opakowań, tym lepiej.
Krok drugi: REUSE – UŻYJ PONOWNIE. Co to znaczy w praktyce? Gdy już kupisz swój nowy model telefonu komórkowego, podziel się starym. Może ktoś w twoim otoczeniu akurat szuka sprawnego jeszcze telefonu? Lepsze to, niż kolejny gadżet elektroniczny zalegający w szufladzie. Krok trzeci: RECYCLE – UTYLIZUJ. Recykling, a więc przetworzenie jest tu ogromnie ważne. Umożliwia nam tworzenie zupełnie nowych przedmiotów z surowców powstałych w procesie utylizacji. Tu warto pamiętać o tym, że najłatwiejszym sposobem pozyskania metali jest recykling ELEKTRYCZNYCH ŚMIECI, nie zaś czerpanie ze złóż, których zasoby są ograniczone.
ZASADA 3 R to konieczność XXI wieku, w walce o CZYSTE ŚRODOWISKO, a ZIELONA POLSKA to wyzwanie, przed którym stoi każdy z nas!
Recykling – recepta na …dobry sen!
Plastiki, metale, papier czy elektryczne śmieci, mają niezwykłą moc: z powodzeniem można im nadać drugie życie. Butelkę plastikową można np. zamienić w “ekostworka”, a radiatory pochodzące z zepsutych komputerów w … „łapacze snów”. Jak to zrobić? Idealnym sposobem stają się warsztaty trash-art. Sen jest dobrą receptą na wszystko, jak zatem wykonać „łapacz snów” z Elektrycznych Śmieci? Na to nie ma gotowej odpowiedzi. Jednym wystarczy obręcz po lampce ledowej i garść klawiszy z klawiatury zepsutego sprzętu komputerowego. Inni zaś wolą sięgnąć po kratkę z kuchenki mikrofalowej i zapleść wokół niej kable pochodzące z utylizacji Elektrycznych Śmieci. Popis swojej wodzy fantazji i opis tego, jak wygląda prawdziwa sztuka ze śmieci, dali młodzi mieszkańcy miasta Bytom, uczestniczący w evencie pod hasłem „Zielone miasto: Bytom” w dniu 15 września 2021r. Goście warsztatów ekologicznych przygotowali prawdziwą kolekcję zainspirowaną zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, zyskując praktyczną wiedzę o szkodliwości Elektrycznych Śmieci i sposobów ich bezpiecznego utylizowania. W nagrodę czekał na nich słodki poczęstunek w postaci miodu z miejskiej pasieki. Na wszystkich, którzy tego dnia do Czerwonego Pojemnika przynieśli Elektryczne Śmieci, czekały podarki w postaci cebulek kwiatowych.
Czerwony Pojemnik – recepta na …recykling!
Segregacja śmieci nie jednemu z nas choć raz w swoim życiu dostarczyła pewnych dylematów. Gdzie wyrzucić spalony, plastikowy czajnik? W końcu przewaga w nim plastiku. Wszystko, co zasilane prądem lub działające dzięki mocy baterii, niezależnie od materiałów obudowy przedmiotu, musi trafić w bezpieczne i odpowiednie miejsce. Czyli, gdzie? Do Czerwonego Pojemnika! Gdzie go znaleźć na mapie swojego miasta? Wystarczy wejść i sprawdzić na stronie internetowej www.elektrycznesmieci.pl. Takie rozwiązanie sprawia, że wszystko, co może zostać ponownie wykorzystane, znów wraca do obiegu. Razem z nami buduj CZYSTĄ POLSKĘ.
RECYKLING – wyrusz w niezwykłą podróż z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Twórz niesamowite przedmioty z Elektrycznych Śmieci. ZASADA 3 R.