Dla kogo tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu 2023? Startuje ogólnopolska grywalizacja Miast
2 miliony kilogramów tlenu rocznie wytwarza Elektryczny Las z 13 tysiącami drzew przekazanymi w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu. Druga edycja ogólnopolskiej grywalizacji miast oraz Instytucji rusza 1 września. Najlepsze Miasto otrzyma tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu, a zwycięska Instytucja zdobędzie 50 000 złotych.
Zasady są proste
Główną ideą Programu jest praktyczna edukacja ekologiczna koncentrująca się wokół recyklingu elektrycznych śmieci oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
W ramach Programu, miasta mogą również organizować cykliczne zbiórki elektrośmieci np. z okazji Dnia Ziemi lub zbiórkę we współpracy z instytucjami miejskimi. Zwycięży to Miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie Miasta biorące udział w Programie, grywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, Miasto otrzyma jedno drzewo.
GOZbohater będzie jeden
Dodatkowym elementem Programu jest współzawodnictwo instytucji. Teatry, szkoły, muzea, uczelnie wyższe, świetlice czy domy kultury zbierają punkty w oparciu o EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Każdy może oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki i nadać im drugie życie. Przystępując do Programu każda placówka dostaje indywidualny kod. Instytucja, która zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma główną nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Dodatkowo, statuetkę oraz tytuł Miasta przyjaznego GOZ, otrzyma Miasto, z którego instytucje łącznie zbiorą najwięcej punktów w kategorii głównej.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: Auraeko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska.
Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City.
Szczegółowe zasady Programu oraz Regulamin znajdują się na stronie: Polska Stolica Recyklingu