Dla szkół i przedszkoli

W ramach współpracy oferujemy szkołom i przedszkolom działania edukacyjne w formie warsztatów, wystaw oraz lekcji. Dla wzbogacenia podstawy programowej opracowaliśmy materiały edukacyjne i informacyjne. Tym samym realizujemy założenia edukacji w oparciu o wytyczne ustawy o utrzymaniu czystości. Pragniemy połączyć edukację najmłodszych z zaangażowaniem rodziców, mieszkańców gminy i władz oraz stworzyć możliwości legalnego pozbycia się elektrycznych śmieci. Nasze zajęcia są kreatywne, innowacyjne, i niekonwencjonalne.

Dla każdego działania edukacyjnego przygotowujemy informację prasową z grafiką, dostarczamy także materiały promocyjne, takie jak plakat z tekstem. Po zakończeniu każdej akcji opracowujemy raport.

Wierzymy, że takie działania przyniosą realne efekty recyklingowe, a także wpłyną na budowanie świadomości kolejnych pokoleń!

EKOLOGICZNY TURNIEJ SZACHOWY

to rozgrywki łączące edukację ekologiczną z unikatowymi szachami z recyklingu. Turniej skierowany jest do czterech grup wiekowych: od przedszkolaków po dorosłych. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzymuje przepustkę do Wielkiego Międzymiastowego Turnieju Szachowego. Rozgrywki pozwalają połączyć wykonywanie prawidłowych ruchów na szachownicy z podejmowaniem właściwych decyzji w kontekście świadomości ekologicznej.

SZKOLNE CENTRUM RECYKLINGU

na platformie znajdują się scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne oraz scenariusze warsztatów proekologicznych dedykowane wszystkim grupom wiekowym. Tworzone z uwzględnieniem podstawy programowej są idealną propozycją na lekcje w szkole, zajęcia w świetlicy czy kole naukowym.

https://szkolnecentrumrecyklingu.pl/

POKAZ ŁAZIKA MARSJAŃSKIEGO

to nic innego jak ukazywanie praktycznego wymiaru recyklingu. Do budowy edukacyjnych sond studenci Politechniki Świętokrzyskiej wykorzystali elementy pozyskane ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co ważne kosmiczne pojazdy zostały zaprojektowane i wykonane tak, by bez problemu radzić sobie w trudnych, marsjańskich warunkach.

PASIEKA EDUKACYJNA

to kolejny dowód na to, że elektrycznym śmieciom można dać drugie życie. Wszystkie ule w pasiece zostały zbudowane z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Głównym elementem jest obudowa stworzona z bębnów ze zużytych pralek. Pasieki z recyklingu stanęły w miastach, z którymi Fundacja Odzyskaj Środowisko współpracuje w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”. To m.in. Kielce, Iłża, Krosno, Świdnik czy Wałbrzych.

WARSZTATY W NURCIE TRASH ART

to kolejny przykład niestandardowej edukacji ekologicznej. Podczas zajęć pokazujemy uczestnikom, że elektryczne śmieci mogą stać się inspiracją i materiałem do stworzenia unikatowych dzieł sztuki. Do tworzenia niepowtarzalnej biżuterii lub kompozycji w szkle służą surowce odzyskane w procesie recyklingu, w profesjonalnych zakładach przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

WARSZTATY PSZCZELE

pozwalają dosłownie „zajrzeć” do ula. Podczas zajęć uczestnicy poznają z bliska fascynujący świat pszczelej rodziny, role poszczególnych pszczół w ulu oraz związane z produkcją miodu ciekawostki. Warsztaty mogą mieć formę quizu lub zajęć ruchowych. Są też wyjątkowo słodkie, bo podczas spotkań proponujemy degustację miodów z miejskich pasiek z recyklingu.

WYCIECZKI DO ZAKŁADÓW PRZETWARZANIA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO MAYA VICTORY

to wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć, jak działa recykling urządzeń, z których korzystamy na co dzień. To także szansa na to, by dowiedzieć się, jak właściwe gospodarowanie odpadami przyczynia się do ochrony środowiska. Podczas wycieczki uczestnicy mogą m.in. zobaczyć nowoczesne technologie i innowacyjne procesy.

TEATR KAMISHIBAI

to wywodząca się z Japonii technika opowiadania za pomocą drewnianego teatrzyku, wzbogacona o elementy pozyskane z elektrycznych śmieci. Dopełnieniem przedstawienia są kolorowe ilustracje i historia czytana przez aktora. Teatr Kamishibai pozwala przekazywać wiedzę na temat odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w sposób pobudzający wyobraźnię i kreatywność.

I wiele innych ciekawych inicjatyw takich jak wystawy, konkursy, bookcrossing– zapraszamy do kontaktu, ograniczeniem może być tylko wyobraźnia 😊

Katarzyna Nosek
Specjalista ds. współpracy z miastami i biznesem
+48 886 655 009