Drugie życie odpadów

Drugie życie odpadów

Sprzęt elektryczny lub elektroniczny oddany do recyklingu może być powtórnie wykorzystany, służyć jako źródło części zapasowych albo element. To światowy trend świadomego ograniczania ilości szkodliwych odpadów i …oszczędzania.

Reuse, czyli powtórne użycie sprzętu, który dla kogoś jest już nieprzydatny, ale nadal działa, to trend rynkowy, mający swoje korzenie w podstawach prośrodowiskowej gospodarki o obiegu zamkniętym. To również doskonały sposób na zrobienie tańszych zakupów, bo używane i wciąż pełnowartościowe rzeczy, można kupić za niewielką część ich początkowej wartości. Platformy reuce są również miejscem poszukiwań dla osób preferujących styl vintage lub części zamiennych do sprzętu nietypowego albo wartościowego z powodów sentymentalnych.

Gdzie szukać takich rzeczy? Sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany do firm odzysku przed recyclingiem zawsze jest sprawdzany pod kątem dalszej użyteczności. Jeśli coś działa, wymaga wyczyszczenia lub drobnej naprawy może być nadal wykorzystywane. Tym bardziej, że starsze i prostsze rozwiązania technologiczne, mogą być przez wiele lat bezawaryjne. Reuse jest sposobem na obniżenie kosztów funkcjonowania punktów zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, pozwalającym na ograniczenie ilości składowanych odpadów. Oszczędzane w ten sposób są także zasoby naturalne i energia  – niezbędne do wytworzenia nowego sprzętu.

W oparciu o taką filozofię przy współudziale Fundacji Odzyskaj Środowisko i zakładu odzysku MB Recycling powstała największa w Polsce platforma dla reuse „Made in Recycling”. Oferuje ona używany sprzęt elektryczny i elektroniczny poprzez platformę sprzedażową i aukcje internetowe oraz sklepy stacjonarne w podwarszawskiej Galerii Wołomin oraz w podkieleckim Piekoszowie. Wybór używanego sprzętu jako świadome działanie na rzecz środowiska to nie jedyny plus skorzystania z platformy reuse. Sprzęt tego typu jest również o wiele tańszy niż nowy, co w przypadku np. domowego budżetu ma kolosalne znaczenie. To również propozycja dla osób, które chcą sprawdzić czy w ogóle będą używać jakiegoś rodzaju sprzętu, a nie chcą wydawać na niego dużej kwoty.

Materiały edukacyjne zrealizowane w ramach projektu „Zmniejszamy negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko 2019”