Drugie życie odpadów
Sprzęt elektryczny lub elektroniczny oddany do recyklingu może być powtórnie wykorzystany, służyć jako źródło części zapasowych albo element. To światowy trend świadomego ograniczania ilości szkodliwych odpadów i …oszczędzania.
Reuse, czyli powtórne użycie sprzętu, który dla kogoś jest już nieprzydatny, ale nadal działa, to trend rynkowy, mający swoje korzenie w podstawach prośrodowiskowej gospodarki o obiegu zamkniętym. To również doskonały sposób na zrobienie tańszych zakupów, bo używane i wciąż pełnowartościowe rzeczy, można kupić za niewielką część ich początkowej wartości. Platformy reuce są również miejscem poszukiwań dla osób preferujących styl vintage lub części zamiennych do sprzętu nietypowego albo wartościowego z powodów sentymentalnych.
Gdzie szukać takich rzeczy? Sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany do firm odzysku przed recyclingiem zawsze jest sprawdzany pod kątem dalszej użyteczności. Jeśli coś działa, wymaga wyczyszczenia lub drobnej naprawy może być nadal wykorzystywane. Tym bardziej, że starsze i prostsze rozwiązania technologiczne, mogą być przez wiele lat bezawaryjne. Reuse jest sposobem na obniżenie kosztów funkcjonowania punktów zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, pozwalającym na ograniczenie ilości składowanych odpadów. Oszczędzane w ten sposób są także zasoby naturalne i energia – niezbędne do wytworzenia nowego sprzętu.
W oparciu o taką filozofię przy współudziale Fundacji Odzyskaj Środowisko i zakładu odzysku MB Recycling powstała największa w Polsce platforma dla reuse „Made in Recycling”. Oferuje ona używany sprzęt elektryczny i elektroniczny poprzez platformę sprzedażową i aukcje internetowe oraz sklepy stacjonarne w podwarszawskiej Galerii Wołomin oraz w podkieleckim Piekoszowie. Wybór używanego sprzętu jako świadome działanie na rzecz środowiska to nie jedyny plus skorzystania z platformy reuse. Sprzęt tego typu jest również o wiele tańszy niż nowy, co w przypadku np. domowego budżetu ma kolosalne znaczenie. To również propozycja dla osób, które chcą sprawdzić czy w ogóle będą używać jakiegoś rodzaju sprzętu, a nie chcą wydawać na niego dużej kwoty.
Materiały edukacyjne zrealizowane w ramach projektu „Zmniejszamy negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko 2019”