Edukacja ekologiczna w Twoim mieście
Zamiast suchych informacji, lekcje w terenie. Zajęcia w szkole to za mało by zaszczepić w najmłodszych troskę o środowisko. Edukacja ekologiczna to nie tylko wiedza a konkretne nawyki i zachowania. Promowanie „zielonych” postaw to jak sadzenie ziarna, które w końcu wykiełkuje i przyniesie owoce. Dlatego tak ważna jest rola edukatorów, nauczycieli i rodziców.
Była pralka, są ule…
Recykling elektrośmieci to kopalnia wiedzy dla młodych ekologów. I dowód na to, że małe zmiany mogą przynieść ogromne korzyści dla środowiska. Z e-odpadów można odzyskać bowiem wiele wartościowych surowców i materiałów, przydatnych do produkcji nowych sprzętów. Przykład? Bębny ze starej pralki można wykorzystać do budowy uli. Pasieki z recyklingu wpisały się już w krajobraz polskich miast. Rok temu na szlaku miejskich uli zadebiutowało też Opole. W samym sercu miasta stanęło pięć domków dla pszczół. W każdym z nich zamieszkało ponad 70 tysięcy „nowych lokatorów”.
Wyjątkowa pasieka na dachu Centrum Usług Publicznych zakończyła właśnie swój drugi sezon! Pszczoły krainki pod opieką zawodowego pszczelarza „śpiewająco” zdały egzamin . Wyprodukowały ponad 20 kilogramów słodkiego „specjału”.
Każde miodobranie to dowód na to, że recykling elektrycznych śmieci ma sens. Nietypowe domy dla pszczół nie mogłyby bowiem powstać bez selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego. Zamiast chomikować w domu starą suszarkę czy zużyty toster wystarczy oddać niepotrzebne urządzenia do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Opolu działają także Miejskie Punkty Elektroodpadów w których można bezpiecznie pozbyć się np. dyskietek, telefonów komórkowych, żarówek czy baterii.
Pszczoły lubią recykling
„Od pralki do ula” to projekt Fundacji Odzyskaj Środowisko i miasta Opole oraz okazja do przypomnienia jak ważną rolę pszczoły odgrywają w ekosystemie. To one odpowiadają za zapylanie kwiatów umożliwiając powstawanie owoców i nasion. Bez nich trudno byłoby o pożywienie dla większości gatunków zwierząt.
Wbrew pozorom, przestrzeń miejska jest całkiem dobrym miejscem dla pasieki. Gęsta zabudowa, rozwinięta infrastruktura i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach, a także z tych na balkonach czy tarasach.
I co najważniejsze- nie ma żadnych obaw o czystość miodu produkowanego przez żyjące w miastach pszczoły. Jest on zdrowszy i dużo mniej zanieczyszczony niż ten, który pozyskuje się z pasiek z terenów wiejskich.
Edukacja ekologiczna na słodko
Każdemu miodobraniu towarzyszą warsztaty edukacyjne. Mali Opolanie mogą sami przekonać się, jakie korzyści przynoszą ekologiczne pasieki w mieście. Każdy ma okazję skosztować miejskiego miodu, ale przed wszystkim dowiedzieć się, jak te pracowite owady zmieniają nasze życie na lepsze!
Dziś nie wystarczy powiedzieć: troszczę się o środowisko, jeśli nie można tego poprzeć konkretnymi działaniami. A czasem małe zmiany w codziennym życiu przynoszą wielkie rezultaty!
Artykuł został opracowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z miastem Opole, organizacją odzysku ERP w ramach projektu „Od pralki do Ula”.